Bakır Ürün Yapım Teknikleri

Bakır Ürün Yapım Teknikleri

Bakır kap yapım teknikleri, “dövme”, “dökme”, “sıvama(tornada çekme)” ve “preste basma” olmak üzere dört ana bölüme ayrılır.

Dövme: Bakırı çekiçle döverek şekillendirme olan “dövme” bakırcılık sanatının en eski tekniğidir. Dövme tekniğiyle levha bakır dövülerek ona biçim verilir. Bu teknikle kap tek parçadan yapılabildiği gibi kabın belli parçaları dövülerek elde edildikten sonra çeşitli birleştirme tekniklerinden yararlanılarak (perçim, lehim, kaynak) bir araya getirilir.

Dökme: Eritilmiş bakır madeninin istenilen biçimlerde hazırlanmış kalıplarda (taş, tahta, balmumu gibi) dökülerek dondurulma işlemidir. Döküm kap yapılmak istenirse bakıra belli oranda kalay ya da çinko karıştırılır. Böylece dökülebilme özelliği kazandırılır.

Sıvama (Tornada Çekme) : Tornaya bağlanmış bir kalıpla plaka biçiminde hazırlanan bakır demir çubuklar yardımıyla sıvama makinelerinde şekillendirilir.

Preste Basma: Seri üretimde kullanılır. Bakır plakalar, hazırlanan kalıplarla, preslerde yapılan kalıbın büyük bir güçle bakır üzerine vurulmak suretiyle şekillendirilir.

Tornada çekme, preste basma gibi tekniklerin gelişmesiyle yakın dönemlere kadar bakır eşyalar mutfaklardaki yerini korudu. Ancak 1950’li yıllarda sosyoekonomik yapı hayat tarzını hızla değiştirdiğinden dolayı alüminyum, plastik gibi ucuz alternatif malzemeler ortaya çıktı ve bu durum bakırcılığın gerilemesine neden oldu. Geleneksel kültürün sürekliliği bu zanaatın tamamen yok olmasına engel olmuştur.

Kültürümüzde önemli bir yere sahip olan bakırcılık, ülkemizde cami dekorasyonu, şömine restorasyon, kubbe ve çatı izolasyonu, döküm kapı tokmakları, kapı kolu imalatı gibi çeşitli alanlarda icra edilmeye devam etmektedir. Bugünkü gelinen noktada bakırcılık; sıvama, dökme, bakır dökümcülük tekniklerindeki geleneksel imalat yöntemlerini de uygulayarak varlığını sürdürmektedir. Turistik eşya olarak kazan, testi, ibrik, tepsi, saksılık, nargile, davlumbaz, ocak başı, dekoratif ürünler, tepsi, kalemlik, mangal, otel ve restorasyon ekipmanları, şömine, pano, ızgara ocakları, minare minber ve kubbe alemleri, çaydanlık, semaver, vazo, çay, kahve ve zemzem takımları, bakır hamam tası, sabunluk gibi ürünler, dövme ve sıvama tekniği ile yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir