Balık Ağı Örücülüğü

Balık Ağı Örücülüğü

Balık avcılığı ilk çağlardan itibaren çeşitli yöntem, teknik ve değişik av malzemeleri kullanarak yapılmaktadır. Teknolojik ilerleme ile balık avında büyük tonajlı gemilerin ava çıkması, ağ yapımında kullanılan malzemeler de geliştirmiştir. Çeşitli kaynaklarda, ilk balık ağlarında pamuk, kendir gibi doğal malzemelerin kullanıldığı, sonraları özellikle 1940’lardan sonra, sentetik ipliklerin balıkçılıkta kullanılmaya başlanması ile avcılığın geliştiği belirtilmektedir.

El sanatı niteliğinde balık ağı örücülüğünde ağ iğnesi (mekik) ve ağ gözü ölçüsü için kalıp kullanılmaktadır. Üzerine iplik sarılan ve ağ düğümlerini yapan alet olan ağ iğnesi, yakın zamana kadar şimşir gibi ağaçlardan yapılmakta iken günümüzde plastikten yapılmaktadır ve örülecek ağların göz büyüklüğüne göre, küçük veya büyük olanları vardır. Ağ iğnesi ağ gözlerini ve dolayısıyla düğümleri yaparken kullanışlı olması için aynı zamanda bir iplik bobini görevi görmektedir.

Balık ağı örücülüğü Giresun-Eynesil, Rize Merkez Dere-Kalkandere gibi sahil şeridimizde bulunan illerimizde sürdürülmektedir.

Bir cevap yazın