Balıklar Uyur Mu?

Balıklar Uyur Mu?

Kediler, köpekler, kuşlar, ayılar ve bildiğimiz hemen hemen tüm kara canlıları uyur. Peki, acaba deniz altında yaşayan canlılar uyur mu? Örneğin bir balık…

Uykunun asıl amacı dinlenmektir. Canlılar dinlenmek ve enerji kazanmak için uyurlar. Balıkların da dinlenme saatleri vardır, ancak bu diğer canlıların uyku halinden daha farklıdır. Balıklar enerji tasarrufu yapmak için zaman zaman kendilerini koruyabilecekleri güvenli bölgeler bularak geceleri burada dinlenmeye çekilirler. Özellikle çok aktif olan balık türleri gündüzleri kaybettikleri enerjiyi bu şekilde telafi etmeye çalışırlar. Dinlenme saatlerinde korunaklı bölgeler aramalarının nedeni ise peşlerinde olan avcı türlerinin saldırılarından korunabilmektir. Ancak balıklar sadece geceleri dinlenmezler. Geceleri aktif olan bazı balık türleri de vardır. Bunlar diğerlerinin aksine gündüzleri bir köşeye çekilir ve hareketsiz durarak bir çeşit uyku haline geçerler. Bunlar diğerlerinin aksine gündüzleri bir köşeye çekilir ve hareketsiz durarak bir çeşit uyku haline geçerler. Bu uykuya pasif uyku adı verebiliriz. Balıkların birçoğu bu yöntemi kullanarak dinlenirler.

Köpekbalıklarının hayatı ise oldukça hareketlidir. Su altında nefes alabilmek için sürekli oksijen bakımından zengin yerler bulmak ve bu nedenle devamlı yüzmek zorundadırlar. Bu yoğun tempo uyku için durmalarına uygun değildir. Tek çözüm hareket halindeyken dinlenebilmeleridir. Bu nedenle köpek balıkları uyumak yerine gün içinde zaman zaman beyin fonksiyonlarını yavaşlatarak kendilerini dinlendirirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir