Balinalar İntihar Eder Mi?

Balinalar İntihar Eder Mi?

Zaman zaman balinaların toplu olarak kıyıya vurduğunu duyarız. Bu olay halk arasında balinaların toplu intiharı olarak bilinir. Eski putperestler Roma’da ise karaya vuran balinaların Neptün tarafından cezalandırıldığına inanırmış. Halbuki ortada ne cezalandırılma ne de intihar etme olayı var. Bilim adamlarına göre balinaların kıyıya vurma sebepleri sadece yön bulma duyularını yitirmiş olmalarından kaynaklanıyor.

Balinalar kafalarının ön kısmında elektromanyetik dalgalar göndererek yönlerini bulurlar. Buna “ekolasyon” yöntemi adı verilir. Balinanın yolladığı elektromanyetik dalga karşıdaki cisme çarparak geri döner ve balina bu şekilde önündeki cismin ne olduğunu algılayabilir. Bulanık sularda bu yöntemi kullanan balinalar kolaylıkla yönlerini bulabilirler. Göç sırasında da bu şekilde yön bulmak onlar için oldukça kolay bir iştir.

Ancak bazen balinalar bu yeteneklerini kaybederler. Bunun iki sebebi olduğu düşünülmektedir. Birincisi dünyanın manyetik alanındaki değişmeler, ikinci sebep ise ekolasyon organlarında oluşabilen hastalıklar. Elektro manyetik dalga yolladıkları organda eğer bir enfeksiyon oluşursa ya da virüs bulaşırsa bu durumda balinalar yön tahmini yapamıyorlar. Hatta kurtarma çalışmalarında karadan kurtarılarak açık denize bırakılan balinaların yönlerini şaşırdıkları için yeniden kıyıya geri döndükleri görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir