Barkod Nedir?

Barkod Nedir?

Bütün alışverişlerimizde hemen hemen tüm malların arka tarafına yapışık bir etiket bulunur. Bu etiketin üzerinde diklemesine ince ve kalın aralıklı çizilmiş siyah çizgiler ve altında çeşitli numaralar vardır. Bu numaralar her ürünün etiketinde farklıdır. “Barkod” adı verilen bu etiketler boyu küçük, ama becerisi büyük olan teknolojik sistemlerden biridir.

Alışverişten sonra ödeme yapmak için kasaya gittiğinizde kasiyer bu malların etiket bölümlerini tek tek bir el tarayıcısından geçirir. Bütün malların tarama işlemi son erdikten sonra size borcunuzun ne kadar olduğunu söyler. Yani toplam fiyatı hesap etmek için fazla vakit harcamaz. Çünkü barkodlar bu konuda kasiyere büyük kolaylık sağlar. Bu küçük etiket ve üzerindeki numaralar sayesinde bilgisayara otomatik veri girişi hızlı bir şekilde sağlanmaktadır. Satılan her ürünün bir referans numarası vardır. Ürünler bu numaralar sayesinde tanınır. İşte barkodların üzerindeki rakamlar bu numaralardır. Bir kasiyer barkodu taradığı zaman buradaki numara bir sinyal yoluyla bilgisayara ulaşır. Bilgisayar bu numaradan ürünü tanır ve bilgisayara kayıtlı olan fiyatı kasaya yansıtır. Böylece eşyaların fiyatını tek tek yazmaya gerek kalmadan toplam fiyat kolaylıkla hesap edilebilir.

Barkodların fiyat değil de sadece numara göstermelerinin nedeni ise herhangi bir fiyat değişikliğinde tek tek barkodları değiştirmek yerine sadece bilgisayardaki fiyat verilerini değiştirerek büyük bir masrafa girmekten kurtulmaktadır.

Bir cevap yazın