Bitkiler Neden Yeşildir?

Bitkiler Neden Yeşildir?

Bitkiler dünyasında hakim olan yeşil rengi oluşturan ana madda klofofildir. Son derece önemli bir madde olan klorofil bitki hücresinin sitoplazmasında dağınık halde bulunan koloroplastlardaki bir pigmenttir. Güneşten aldıkları ışığı yutacak özelliğe sahip olan bu pigmentler yalnızca yeşil rengi yansıtırlar. Ayrıca yapraklara yeşil renk vermelerinin yanı sıra, fotosentezin gerçekleşmesini de sağlarlar.

Yeşil yapraklı bitkiler fotosentez işleminde değişik renklerin birleşiminden oluşan güneş ışığını kullanırlar. Güneş ışığındaki renklerin en önemli özelliklerinden biri enerji yüklerinin birbirinden farklı olmasıdır. Bu renklerin ayrıştırılmasıyla ortaya çıkan renk dizisinin bir ucunda kırmızı ve sarı tonları, öbür ucunda da mavi ve mor tonları bulunur. Bitkiler fotosentez sırasında Güneş ışınlarından en çok enerji taşıyanlarını emerken, yeşil tonlardaki renklerin enerji yükü daha az olduğu için, yapraklar bu dalga boylarındaki ışınların az miktarını soğurup büyük bölümünü yansıtırlar.

Yapraklar bütün bu işlemleri kloroplastlarda bulunan klorofil pigmentinin yardımıyla gerçekleştirirler. Bitkiler ışık parçacıklarından aldıkları enerjiyle su moleküllerini kırar ve oksijen ile hidrojen molekülleri elde ederler. Bu şekilde sağlanan hidrojen, bitkinin yaşamını sürdürmesi için karbondioksit gazındaki karbon atomlarıyla reaksiyona girerek bitkinin öz suyu haline dönüşür. Daha açık bir deyişle, canlı bir makine olarak yaratılan bitki kendi besinini oluşturmuş olur.

Bir cevap yazın