Bitmiş Piller Neden Çöpe Atılmamalıdır?

Bitmiş Piller Neden Çöpe Atılmamalıdır?

Radyoda çok sevdiğiniz bir şarkı çalıyor ve tam o sırada ses cızırdamaya başlıyor… Parçanın devamını dinleyebilmek için aceleyle değiştirdiğiniz pilleri sakın çöpe atmaya kalkışmayın. Çünkü çöpe attığınız her pil size hastalık olarak geri dönebilir. “Hastalanmamın çöpe attığım pillerle ne ilgisi var?” deyip geçmeyin. Piller tahmin ettiğinizden daha fazla çevreye zarar verme özelliğine sahiptir.

Civa, kurşun, lityum, mangan, nikel, kobalt, kadmiyum gibi kimyasal maddeler pilin içinde bulunan maddelerden sadece bazılarıdır. Bu kimyasal maddelerden sadece bazılarıdır. Bu kimyasal maddeler attığınız pille birlikte büyük bir ihtimalle öncelikle toprağa, oradan da yeraltı sularına karışacaktır. Bunun sonucunda toprakta büyük bir kirlenme meydana gelir. Hatta bu maddeler nedeniyle toprağın yapısı kullanılamayacak kadar bozulur. Suya karışan metaller ise suyun ekosisteminde büyük bir karışıklık meydana getirir.

Ancak verilen zarar sadece su ve toprakla sınırlı kalmaz. Bu kimyasal maddeler topraktan beslenen hayvanlardan ya da direkt olarak sudan insanlara geçer ve çok çeşitli hastalıklara sebep olur. Kanser, böbrek ve karaciğer hastalıkları, merkezi sinir sistemi bozuklukları, nörobiyolojik bozukluklar bunlardan bazılarıdır. Küçük bir pil kalem pil, 4 metrekare toprağı kirletir ve bu toprağı üretim yapılamaz hale getirir. Bu nedenle yapmamız gereken pillerinizi küçük bir torbada biriktirerek belediyenin geri dönüşüm kutularının içine atmaktır.

Bir cevap yazın