Buzlu Yollara Neden Tuz Dökülür?

Buzlu Yollara Neden Tuz Dökülür?

Kışın karlı havalarda yollara büyük araçlardan tuz serpildiğini görürüz. Ayrıca tuzun dondurma yapımında kullanıldığını da duymuşuzdur? Peki, nasıl oluyor da tuz hem çözücü hem de dondurucu gibi kullanılabiliyor?

Aslında bunun çok basit bir cevabı var: Tuz bilinenin aksine suyun içinde erimez. Bu nedenle buzun içine girdiğinde donu çözer ve tuzlu su haline getirir. Tuzlu suyun ise donma noktası saf sudan daha düşüktür. Böylece buzlu yollara tuz atıldığında, buz çözülür ve ortaya çıkan çözeltinin donma noktası düşük olduğundan sıfırın altındaki sıcaklıklarda bile donma gerçekleşmez.

Suyun sıfır derecede donduğunu hepimiz biliriz. Eğer bu suya %10 oranında tuz ilave ederseniz donma noktası -6 dereceye düşer. %20’lik oranda tuz ilave ederseniz -16 dereceye kadar düştüğünü görürsünüz. Böylece yollarda donmalar büyük ölçüde engellenmiş olur.

Dondurma yapımında kullanılan tuz da aslında aynı amaçla kullanılır. Dondurma karışımının erimemesi için de çevresindeki ısısının çok düşük ama aynı zamanda dondurmayı dondurmayacak ayarda olması gerekmektedir. Bu nedenle tuz eklenerek dondurmanın sıfır derecenin altında bile donmadan korunması sağlanır.

Bir cevap yazın