Çan Yapımı Hakkında Bilgi

Çan Yapımı Hakkında Bilgi

Çan, genellikle metalden yapılan, içindeki bir dille ya da tokmakla kenar ucuna vurulduğunda çınlayan içi boş bir araç olarak tanımlanıyor. İlk çanlar Tunç Çağında yapılmıştı. Dünya üzerinde çok geniş bir alana yayılmış olan çancılığın genellikle her kültürde iyi belirlenmiş bir yeri vardır.

Çan ve çancılığın Anadolu’da da tarihi bir geçmişi bulunmaktadır. Anadolu insanı çanı bir iletişim aracı, çancılığı da bir meslek olarak benimsemiştir. Çan, çocukların beşiklerinde uyutma ve eğlendirme aracı, atların eğerleri ve başlıklarında bir süs aracı, koyun ve keçilerin boynunda bir haberleşme aracı olarak Türk Kültüründe yer almıştır.

Çan yapımında kullanılan aletler; saç makası, çan çekici, dövme taşı, dövme halkası, sava (örs), perçim (çanın kenarlarını birleştirip sağlamlaştırmak için takılan bir çeşit çivi) dir.

Çanlarda sesin iyi olması görünüşten daha önemlidir. En son olarak dili takılan çanın sesinin uygun biçimde olması için çan ustası o sesi bulana kadar çanı örste döver. Çanın sesi ayarlanınca da çan yapımı tamamlanmış olur. Çan çeşitleri; top çan, deve çanı, yassı (iki dilli) çan, keçi çanı (tıngırak) ve dökme çandır.

Geçmişte yaygın olarak yapılan çancılık son zamanlarda artık çok azalmıştır. Önceleri yılın on iki ayı yapılan çancılık artık yalnız yaz aylarında yapılan bir el sanatı olarak devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir