Cemre Düşmesi Nedir?

Cemre Düşmesi Nedir?

Bazı insanlar cemrenin parmak büyüklüğünde bir kelebek tırtılı olduğuna ve düştüğü yeri yaktığına inanırlar. Aslında cemrenin kelime anlamı yanmış kömür parçası ya da kor demektir. Cemre düşmesi ilkbahara doğru yedişer gün aralıklarla, önce havada başlayan, sonra suda devam eden ve sonunda toprakta biten bir sıcaklık yükselişi anlamında kullanılır.

Eski zamanlarda insanlar yılı ikiye ayırmışlardır. Yılın yarısına Kasım ve bir yarısına Hızır günleri adı verilmiştir. Bu takvime göre yılın Kasım günleri kış devresini temsil eder ve 8 Kasım’dan 6 Mayıs’a kadar 179 gün sürer. Yaz devresi ise, 6 Mayıs’ta Hıdrellez ile başlar 186 gün sürer. Kasım ayına Kasım adı verilmesi bu yıllardan çok sonra 1945 yılında olmuştur. Kasım kelimesi Arapçada “bölen” anlamına gelir. Yılı iki döneme bölmesi sebebiyle bu aya Kasım dendiği söylenir.

Kış günlerini temsil eden Kasım günlerinin yüz beşinde (19-20 Şubat) İlk cemrenin havaya düştüğüne ve havayı ısıttığına inanılır. Kasım günlerinin yüz on ikisinde (26-27 Şubat) suya düştüğüne ve yüz on dokuzunda (5-6 Mart) toprağa düştüğüne inanılır. Böylece önce hava, sonra su sonra toprak ısınır. Fakat günümüzdeki meteorolojik olarak önce toprağın sonra topraktan yansıyan ışınlarla havanın ve sonra suyun ısındığı bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir