Cicim (Cecim) Dokuma

Cicim (Cecim) Dokuma

Cicim; çözgü ve atkı iplikleri arasına renkli desen iplikleri atılarak sıkıştırma suretiyle meydana getirilen dokuma türüdür. Cicim ve zililer dokuma ayrıntıları olan kilim çeşitleridir.

Hammaddesi yün olan cicim dokuma; atkı veya çözgülerin birbirini gizlemeden eşit aralıklarla kesiştiği bez dokuma veya kilim gibi atkı yüzlü dokumalarda, dokuma yapılırken, atkı ipliklerinin arasına desen ipliklerinin sıkıştırılmasıyla oluşan kabartma desenli düz kirkitli dokumalardır. Gergin çözgü iplik sistemi üzerine bezayağı zemin örgüsü işlenirken renkli ekstra iplikler, çözgü üzerinden belirli atlamalarla motifleri oluşturur.

Cicim ve zililer yüz ve tersleri ayrı dokumalardır. Motifler sarma işlemesini andırır. Sarma motifli  cicimler eni dar dokumalar olup, desen ipliklerinin uçları dokumanın arkasında boşta bulunduğu için arkası ve önü farklı dokumalardır. Çözgü yüzlü cicimlerde ise her iki yüzü de desenlidir. Desenler sık veya seyrek dokuma yüzeyinde yer almaktadır.

Türkiye’de dokunan seyrek desenli olanlarda çapraz ve dikey çizgiler kullanılır, eşit sarma ve atlamalarla meydana gelir. Seyrek motifli cicim, sık motifli cicim, atkı yüzlü sık motifli cicim olarak gruplandırılabilir. Cicim, yalnız kendi tekniğiyle dokunduğu gibi cicim-kilim, cicim-zili, cicim-sumak veya bunların birkaçından oluşmuş kuşaklar halinde dokunabilir. Bazen cicim dokumanın arasına zili veya sumak teknikleri ile de süsleme katılabilir. Cicim atkı yüzlü veya bezayağı tekniğiyle yapılabilir. Desen ipinin atılış şekline göre iki atlamalı veya üç atlamalı olarak farklılık gösterir.

Günümüzde en çok heybe, yastık, çuval, torba, yer yaygısı olarak kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir