Çift Sarılı Tavuk Yumurtası Nasıl Olur?

Çift Sarılı Tavuk Yumurtası Nasıl Olur?

Hiç kendinize omlet yapmak için kırdığınız yumurtaların içinden çift yumurta sarısı çıktığı oldu mu? Bunun genellikle ikiz civciv yumurtası olduğu zannedilir. Bu zan doğru değildir.

Kuş yumurtasıın oluşumunu özetle şu şekilde açıklayabiliriz: Yumurtalar ovaryumudan(yumurtalık içerisinde yumurta hücrelerini barındıran kısımdan) serbest bırakılan yumurta hücrelerinin eşey kanalı boyunca bir kabukla kaplanması sonucunda oluşur. Ama bazen ovaryumdan serbest bıraklılan iki yumurta hücresi birbirinden ayrılmaz ve eşey kanalı boyunca aynı kabukla kaplanırlar. Böylece bir yumurtanın içinde iki sarı oluşur. Bazı durumlarda da ovaryumdan serbest kalan bir yumurta hücresi yolunu kaybeder ve yolculuğu sırasında başka bir yumurta hücresiyle karşılaşır. Bu iki yumurta hücresi birleşerek aynı kabukla kaplanır ve böylece aynı yumurtanın içinde büyümeye başlarlar. Bu tip olaylar bazen içinde hiç yumurta sarısı olmayan yumurtaların oluşmasına neden olabilirler. Ayrıca çift yumurta oluşumunda bazen genetik koşullar da etkili olabilmektedir.

Çift sarılı yumurtalar normal yumurtalardan daha iri hacimlidir. Bu nedenle yumurtanın içinde yavru gelişimine yeterli besin ve yer bulunmaz. Eğer bir şekilde böyle bir yumurtanın içinde yavru gelişmeye başlarsa gelişimini tamamlama imkanı bulamadan hayatını kaybeder. Bu nedenle çift sarılı bir yumurtanın içinden bilinenin aksine iki değil tek civciv çıkması bile mümkün değildir.

Bir cevap yazın