Çocuk Tuzlama Geleneği Hakkında

Çocuk Tuzlama Geleneği Hakkında

İnsan hayatının en güzel ve anlamlı anılarından biridir bebek beklemek. Anne ve baba adayı başta olmak üzere bütün aileyi tarif edilemez bir mutluluk sarar. Çevredeki eş dost ve babaanne yardımıyla doğacak bebeğin giysileri büyük bir heyecanla hazırlanır. Bebeğin doğumundan sonra, halen devam ettirdiğimiz bir çok adetimiz vardır. Bunlardan biri de “Çocuk Tuzlama Geleneği”dir.

Bebekleri tuzlama; eskiden beri süregelen geleneklerimizden bir tanesidir. Ülkemizin bir çok yerinde ister erkek olsun ister kız olsun göbeği düşen bebekler tuzlanır. Çocuğun göbeğinin düşmesi, doğumundan yaklaşık 10-15 gün sonraya tekabül eder.

Bebek tuzlamada yöresel farklılıklar bulunmaktadır. Kimi yörelerde sadece banyo yapacağı suyun içine üç kaşık tuz atılır. Kimi yörelerde ise bebeğin her tarafına tuz sürülür. Bebekleri tuzlamanın amacı; büyüyünce tenlerinin kokmasını engellemek ve vücudunda oluşacak pişiklere önlem almaktır.

Çocuk Nasıl Tuzlanır?

Tuzlamaya çocuğu yıkamakla başlanır. Çocuğun her tarafı güzelce yıkandıktan sonra, çocuk temiz bez üzerine yatırılır. Tülbentten geçirilmiş tuz vücudun her tarafına geçirilir. Göz, kulak, ağız, burun dahil olmak üzere tuzlanır. Ağzına da karanfil ekilir, nedeni çocuğun ağzı kokmasın diyedir. Çocuk üzerinde tuzlanan beze sarılır, 5-10 dakika süreyle bekletilir. Daha sonra tekrar temiz su ile yıkanır. Yıkanan suyun içine bir bardak pekmez ve süt konulur. Pekmez ve sütün konulmasının nedeni, çocuğun teninin yumuşak olması içindir. Çocuk tuzlamaya akraba ve komşular çağrılır, yemek verilir. Bu yemeğe “etli aş” yada “tuz aşı” denir. Tuzlamaya gelenlerin, çocuğu tuzlayana para vermesi adettendir.

Çocuk Tuzlamak Doğru Mu?

Yapılan araştırmalara göre uzmanlar çocuk tuzlamanın yanlışlığı üzerinde duruyor. Çocukların ter bezlerinin ergenlik çağında gelişmeye başladığını belirten araştırmacılar, kokmasın diye çocuğu tuzlamanın ciddi hastalıklara sebep olabileceğini de ekliyorlar. Tuzlanan bebeklerde önemli boyutlarda su kaybı, kandaki tuz oranının yükseltilmesine bağlı havale geçirme, tansiyonun yükselmesine bağlı beyin kanaması, böbrek yetmezliği gibi ciddi sorunlar görülebilmektedir. Tuzlamanın diğer bir olumsuz sonucu ise deri üzerindeki kimyasal tahrişe bağlı cilt reaksiyonu ve pişiklerin oluşmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir