Çorap Örücülüğü Hakkında Bilgi

Çorap Örücülüğü Hakkında Bilgi

El örgüsü çoraplar, yün, tiftik, pamuk, kıl veya ipek iplikten tek veya beş şiş ile örülmektedir. El örgüsü kadın, erkek, yaşlı, genç ve çocuk çoraplarında renk ve motif açısından yörelere göre farklılık bulunmaktadır ve çorabı giyenin sosyal konumunu medeni durumunu, çocukların cinsiyetini ve sayısını ifade etmektedir.

Ulusal giysilerimiz bir bütün olarak ele alındığında, motif özgünlüğü ve renk uyumu ile örgü çoraplar dikkat çekmektedir. Anadolu’da kırsal bölgelerde kullanılan el örgüsü çoraplar, iki ya da  beş şişle örülür. Renk, desen ve kullanılan iplik türü bakımından her bölgede ayrı özellikler gösterir. Kuzey ve Batı Anadolu’da daha çok pamuklu, Orta Anadolu’da yün ve tiftik, Marmara ve Trakya’da ise pamuk ve ketenden örülen çoraplar ağırlıktadır. Erzurum ve Sivas yöreleri çorapları ile ünlüdür. Sivas köy çoraplarının desenleri, renkleri, giyenlerin köyünü, ailesini, uğraşını, evli, bekar ya da nişanlı olduğunu gösterir. En süslü olanları gelin, güvey ve genç kız çoraplarıdır. Orta ve ileriki yaşlardaki erkekler daha yalın desenli ya da yalnız örgü desenleriyle süslü çoraplar giyerler. Anadolu çoraplarında görülen desenler, bitkiler, canlı varlıklardan, süslü eşya ve yazılardan ve çeşitli simgelerden alınmış ve uyarlanmış özel biçimlerden oluşur.

Çoraplar üzerinde kullanılan her desenin, yöredeki kişiler tarafından bilinen bir anlamı vardır, örneğin; eli belinde deseni analık ve doğurganlığı, küpe deseni evlenme isteğini, yıldız mutluluğunu, akrep düşmanlığı sembolize eder.

Türk el sanatları içinde ayrı bir yeri ve önemi olan el örgüsü çoraplar, makineleşmenin başlaması ile eski önemini kaybetmekle birlikte, Bilecik, Bolu, Ankara, Kırıkkale, Çorum, Yozgat, Samsun, Adana, Tokat, Sivas, Giresun, Bingöl, Batman, Rize, Artvin, Ağrı, Hakkari, Van, Bursa, Burdur, Isparta, Kayseri, Muş gibi illerimizde varlığını sürdürmektedir.

Bir cevap yazın