Denizin Rengi Neden Her Yerde Aynı Değildir?

Denizin Rengi Neden Her Yerde Aynı Değildir?

Suyun renksiz ve saydam olduğunu biliyoruz, ancak buna rağmen deniz mavidir. Hatta bazen yeşil, bazen koyu yeşil, bazen laciverttir. Aslında denizin renginin mavi olması gökyüzünün renginin mavi olmasıyla aynı fiziki sebebe dayanır. Atmosferdeki bulunan gazların birçoğu deniz suyunda da bulunur. Denizin rengi bu moleküllerin ışığı yansıtış şekilleriyle ilgilidir. Deniz suyundaki moleküller güneş ışığının kırmızı renklerini emer ve mora bakan renklerini yansıtırlar. Deniz suyu bu nedenle gözümüze mavi görünür.

Ancak denizin rengini belirleyen bunun dışında daha pek çok faktör vardır. Deniz suyunun sıcaklığı , derinliği, tuz oranı, dip yapısı, denizin içinde yaşayan canlıların çeşitliliği gibi pek çok etken denizin rengini değiştirebilir. Örneğin suyun derinliği de denizin rengini belirleyen faktörlerden biridir. Çünkü güneş ışığının yarıya yakını deniz suyunun aşağı yukarı bir metre aşağısına geçemez, çünkü bu noktaya kadar soğurulmuş olur. 500 metreden sonra ise mutlak bir karanlık hakimdir. Bu nedenle derinlik denizin renginde önemli bir etkendir.

Denizin içindeki bitki örtüsü de denizin rengini değiştirme özelliğine sahiptir. Özellikle kıyıya yakın yerlerde bitkiler denizin içinde bile olsalar güneş ışığından faydalanarak klorofil üretebilirler. Klorofil ise kırmızı ve maviyi soğurur ancak yeşili yansıtır. Bu nedenle deniz kıyıları genellikle yeşil daha derin yerler ise daha koyu görünür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir