Erkek Şemsiyeleri Neden Çoğunlukla Siyahtır?

Erkeklerin Şemsiyeleri Neden Siyahtır?

Bugün yağmurdan korunmak amacıyla kullandığımız şemsiyeler bir zamanlar rütbe ya da bir ayrıcalığın simgesi olarak kullanılıyordu. Evet, 3400 yıl önce Mezopotamya halkı şemsiyeyi yağmurdan değil, yakıcı güneşten korumak için kullanıyordu. Günümüzde de bazı Afrika kabilelerinde şefin arkasında yürüyen bir şemsiye taşıyıcısı görülmektedir. Hatta İngilicede şemsiye anlamındaki ‘umbrella’ kelimesi, Latince gölge anlamına gelen umbra’ kelimesinden türetilmiştir.

Şemsiye kültürünü Mısırlılardan aldıkları söylenen Romalılar bu objeyi kadına özgü bir sembol olarak gördüler. Roma’da şemsiye bu nedenle erkekler tarafından hiç kullanılmadı. Yağlı kağıttan yapılan şemsiyelerin yağmuru da geçirmediği görülünce, kadınlar tarafından yağmurda da kullanılmaya başlandı. Artık antik tiyatrolarda, yağmurda kadınlar şemsiyeler altında rahat rahat otururlarken, erkekler yağmurdan ıslanıyorlardı.

Avrupa’da ise şemsiyelerin yaygın olarak kullanılmasına 1700’lü yıllarda başlanmıştır. Bu yıllarda şemsiyelerin yünlü kumaşlarının üstü bir çeşit yağ ile sıvanıyordu. Bu yağ kumaşa su geçirmez bir özellik kazandırıyor ve siyah bir renk veriyordu. Siyah renkli bu şemsiyeler erkekler tarafından da benimsendi ve güneş için olan beyaz şemsiyeler kadınların, yağmur için olan siyahlar ise erkeklerin vazgeçilmez unsurları oldu. Bir çeşit yağ ile sıvanan siyah şemsiyeler gerçekten yağmuru hiç geçirmiyorlardı. Ancak bu yüzden ömürleri de pek uzun sürmüyordu. Zamanla daha kaliteli şemsiyeler üretildi, ancak siyah renk su geçirmezliğin bir garantisiymiş gibi algılanmaya devam etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir