Gaziler Günü Konuşma Metni

Gaziler Günü Konuşma Metni

Selamla…

Milletleri millet yapan bir takım değerler vardır. Bu değerler o milletin harcıdır, tutkalıdır. Olmazsa olmazıdır. O değerlerle yaşar, o değerlerle nefes alır. Millet olmanın bilincine varır. Milletlerin iç dinamiğidir. Güç kaynaklarıdır. İşte bu değerlerden bir tanesi de gaziliktir.

Kelime anlamı olarak; dinine, vatanına ve namusuna tecavüz eden düşmanı defetmek için muharebeye katılan ve gazadan sağ salim dönenlere verilen bir sıfattır; unvandır.

Anadolulun Türkleşmesi ve Müslümanlaşması süreciyle sefer düzenleyen Türk akıncıları tarafından yaygın olarak kullanılmaya başlayan gazilik unvanı 1000 yıldır Türk milletinin gururla ve şerefle taşıdığı bir unvan olmuştur.

Anadolu’nun Türkleşmesi için Anadolu’ya göç eden Gazi Alperenler bu kavramı gelenekselleştirdiler ve 1000 yıldır Anadolu’muzu savunan ecdadımızın şerefle taşıdığı bir unvan haline getirdiler.1000 yıllık Anadolu tarihimize baktığımızda Türk milleti hiçbir vakit gazisiz kalmamıştır ve düşmanları bu memlekete yan gözle baktığı sürece bunlarla mücadeleye devam edecek ve gazisiz de kalmayacaktır. Vatan bölünmesin, bayrak inmesin diye doğu ve güneydoğumuzda terörle mücadele edip sağ olarak terhis olan gazi Mehmetçiklerimizden her birine memleketimizin en ücra köşesinde bile rastlamak mümkündür. Çok şey borçlu olduğumuz bu gazilerimize gereken hürmeti ve saygıyı onlara vefa borcumuz gereği göstermemiz gerekir. Onların dertlerini, sıkıntılarını hafifletmek, hallerini, hatırlarını sorarak gönüllerini almak gazilerimize olan borcumuzdur. Unutmayalımki başımızı yastığımıza koyup huzurla uyuyabiliyorsak bunu gazi güvenlik kuvvetlerimize borçluyuz.

Ecdadımız “ölürsem şehit, kalırsam gaziyim” düsturuyla savaşmış, canını ortaya koymuş, en büyük miraslardan birisi olarak bize bu yüce unvanları bırakmıştır.

İstiklal Şairimizin;

Ey bu topraklar için toprağa düşmüş asker,
Gökten ecdad inip öpse o pak alnı değer.

dediği gibi Malazgirt’te, Kosova’da, Çanakkale’de, Dumlupınar’da, Sakarya’da canla başla mücadele eden kahraman ecdadımıza, şehit ve gazilerimize layık birer vatan evladı olmak boynumuzun borcudur. Nihayet, Sakarya Meydan Muharebesinde gösterdiği büyük kahramanlık sonucu başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 19 Eylül 1921 tarihinde Mareşallik rütbesiyle birlikte gazilik unvanı da verildi. O da bu unvanı ömrünün sonuna kadar gururla ve şerefle taşıdı.

Bu duygu ve düşüncelerle; gazilerimizi anma günü münasebetiyle toplandığımız bu günde, birlik ve beraberliğe her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde, şehit ve gazilerimizi anarak birlik ve beraberliğimizin daha da pekişmesine vesile olmasını temenni ediyoruz. Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bütün şehit ve gazilerimizi bir kez daha minnet ve şükranla anıyoruz.

Saygılarımla..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir