Gezi Olayları Ders Kitaplarında

Gezi Olayları Ders Kitaplarında

Türkiye’nin gündeminde önemli yer edinen, ülke ekonomisine ekonomik tahribatları, ülkede kaos planları yaratan bulunan Gezi Parkı olayları ilk kez MEB ders kitaplarına girdi.

Türkiye’ye diz çöktürmeyi amaçlayan son yıllardaki en büyük toplumsal kaos planı olan Gezi Parkı olayları ilk kez MEB ders kitaplarına girdi.

Türkiye’nin güçlenmesinden rahatsız olan küresel güçler ve iş birlikçilerin, masum insanları ‘ağaç’ bahanesiyle kandırarak Türkiye’yi iç savaşa sürüklemeye çalıştığı Gezi Parkı kalkışması ilk kez ders kitaplarına girdi.

MEB tarafından hazırlanan 12. sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi kitabında “Gezi Parkı Olayları” başlığı altında “Gezi Parkı ülkenin birlik ve bütünlüğüne karşı yapıldı” ifadesi ile meşru hükümetin anti-demokratik yöntemlerle devrilmeye çalışıldığı vurgulandı.

Gezi Parkı olaylarının ekonomide bıraktığı tahribata da yer verilen kitapta “Taksim Gezi Olayları’nın Finans Sektörü’ne Etkisi” başlığı altında gezi öncesi ve sonrası kur, faiz ve T.C. Merkez Bankası’ndaki rezerv paraya ilişkin veriler karşılaştırmalı olarak verildi.

Üçüncü havalimanı, Kanal İstanbul gibi yerli projelerin rafa kaldırılması taleplerinin yer aldığı metinde ayrıca yabancı istihbarat güçleri ve medyanın algı operasyonlarının etkisine de değinildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir