Gurbetçi Öğrencilere Dil ve Kültür Eğitimi

Gurbetçi Öğrencilere Dil ve Kültür Eğitimi

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile YTATB arasındaki ortak çalışmaya kapsamında, tatilde Türkiye’ye gelen gurbetçi öğrenciler için dil ve kültür eğitimi verilecek.

Yurtdışında ikamet edip yaz mevsiminde Türkiye´ye gelen vatandaşlarımızın çocuklarına yönelik Türkçe ve Türk kültürünün aktarılabilmesi ve Türkiye´de bulundukları süre içerisinde hem çocukların hem de ailelerinin Türkiye ile ilgili kültürel ve sosyal bağlarının güçlendirilmesine katkı sağlamak amacıyla Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ile Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ortak bir çalışma başlattı.

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza ALTUNEL konuyla ilgili “Yurt dışında ikamet edip yaz mevsiminde tatilini geçirmek üzere Türkiye´ye gelen vatandaşlarımızın çocuklarına Türkçe ve Türk kültürünün aktarılmasına yönelik etkinlikler düzenlenmesi amaçlanmaktadır. Düzenlenecek etkinliklerde dil ve kültür öğretimi bütünleşik bir şekilde verilecektir. Dil öğretimi yapılırken kültür, kültür öğretimi yapılırken aynı zamanda dil öğretimi yapılacaktır. Eğlenerek öğrenme, yaparak yaşayarak öğrenme, hedef kitlenin bireysel öğrenmelerine hitap ederek öğretme esas alınacaktır. Konu başlıkları kapsamında hazırlanan atölyelerde öğrencilerin uzman eğiticiler gözetiminde Genel Müdürlüğümüze bağlı Halk Eğitimi Merkezlerindeki etkinliklere iştirakleri sağlanacaktır.” dedi.

Bu proje ile gurbetçi vatandaşlarımızın kültürümüzü ve manevi değerlerimizi tanıma ve yaşama ortamlarına imkân sağlanacaktır. Bu kazanımlarla gurbetçilerimizin gördükleri sıcaklığı, misafirperverliği, aldıkları eğitimi içselleştirerek yurt dışına gittiklerinde bu değerleri yaşama, yaşatma, devam ettirme ve “fikir-gönül elçisi” olma iradesini göstermeleri hedeflenmektedir.

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünce yaz mevsiminde verilecek kurs programlarında; Türkçe öğretimi, Türk tarihi, din kültürü ve öğretimi, çeşitli spor programları, geleneksel çocuk oyunları gibi etkinliklerle kaynaştırma eğitimleri yapılacaktır.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ile Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünce yedi ilimizde pilot uygulama yapılması düşünülen iller aşağıda belirtilmiştir:

1.Afyonkarahisar – Emirdağ
2.Yozgat – Akdağmadeni
3.Konya – Merkez
4.Konya – Kulu
5.Sivas – Merkez
6.Kayseri – Merkez
7.Çorum – Alaca

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir