Hacı Bayram Camii

Hacı Bayram-ı Veli Camii

Dini yapı, adını bahçesinde türbesi bulunan Bayrami Tarikatı kurucusu ve mutasavvıf şairi Numan-bin Koyunluca Ahmed’den alıyor.

Hicri 831 yılında (miladi takvime göre 1427-1428) inşa edilen yapıya ismini veren önemli şahsiyet, 1352’de Ankara’nın Solfasol Köyü’nde doğmuş. Ankara ve Bursa’da eğitimini tamamlayıp Karamedrese’de tedrisata başlayan Hacı Bayram Veli, Mürşidi ile birlikte Şam ve Hicaz’da üç yıl geçirdikten sonra kente dönüş yaparak, çevresinde öğretilerine ilgi duyan birçok kişi toplamış. İki ilahisi ve birkaç gazeli olduğu bilinen tarihi şahsiyet, 1429 yılında vefat etmiş.

Mimar Mehmet Bey’in eseri olan cami, uzunlamasına dikdörtgen planlı tasarlanmış. Taş kaide üzerine tuğla duvarlı olarak inşa edilen yapıya özgünlük kazandıran en önemli özelliği kubbesiz çatısı. Tek sahanlı dini yapının üzeri, kubbe yerine altı parlak ahşap kaplı kiremit bir çatıyla kapatılmış. Caminin güneydoğu duvarına bitişik tek minaresinin iki şerefesi bulunuyor.

Dış kısmı son derece sade bir görünüme sahip Hacı Bayram-ı Veli Camii, iç kısmına girenleri ahşap ve çini üzerine ustalıkla işlenmiş süslemeleriyle büyülüyor. Caminin iç kısmında özellikle son cemaat yerinin güney tarafındaki çıkıntı duvara yazılmış kelime-i tehvid çevresindeki bordürleri, tavan pervazlarındaki çiçek desenlerini ve kündekâri tekniği ile görünümü zenginleştirilen minberi incelemeye zaman ayırmanızı tavsiye ederim. Bu alanları gezerken görme fırsatı yakalayacağınız tüm ahşap üzerine boyama nakışlar, Nakkaş Mustafa Paşa tarafından oluşturulmuş.

İç süslemeleri ile görenleri kendisine hayran bırakan dini yapıda en büyük ilgiyi, adını aldığı Hacı Bayram Veli’nin türbesi çekiyor. 1429 yılında inşa edilen türbe, mihrak duvarına bitişik konumlandırılmış.

Caminin aksine bu yapının planlaması kare, çatı örtüsü ise kurşundan yapılmış. 15. yüzyılda Ankara’da inşa edilen türbelerin en güzellerinden sayılan sekizgen tamburlu yapının ön cephesinde mermer kullanılmış. Ahşap malzemeden üretilen iç ve dış kapıları Ankara Etnografya Müzesi‘nde sergilenen Hacı Bayram Veli Türbesi’nin kubbesinin iç kısmının görselliği sarı, turuncu, lacivert, gri renkli kalemişi süslemeler ile arttırılmış. Mihrabı ise son derece sade bir görünüme sahip.

Caminin bahçesinde yer alan ikinci türbe ise Osman Fazıl Paşa’ya aitmiş. Eser, klasik sekizgen türbe planına sadık kalınarak 18. yüzyılda inşa edilmiş. Kubbesi ise ayaklarla desteklenmek yerine doğrudan duvarlara oturtulmuş. Osman Fazıl Paşa’nın sandukası bir süre burada kalsa da sonradan aile mezarlığına götürülmüş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir