Hasır Örme Sanatı Hakkında Bilgi

Hasır Örme Sanatı Hakkında Bilgi

Hasır örme, belli kalınlıktaki altın ve gümüş tellerin, çift ve yardımcı aparatlarla tekniğine uygun örülerek, takı haline getirilmesi işlemine denir. Hasır örme işleminde daha çok kemer, bilezik, gerdanlık ve küpe yapımında kullanılacak olan gümüş veya altın teller alaşım metalleri ve oranlarına uygun eritilerek, potalarda dökme işlemlerinden sonra çekilerek, kimyasal işlemlerde sonra hasır örme için hazır hale getirilir. Hasır örme işlemi, zaman ve sabır isteyen bir el sanatıdır.

Hasır örücülüğü, günümüzde sadece Trabzon’da üretilmektedir. Ülkemizde ve yurt dışında dünyanın bir çok ülkesinde Trabzon hasır kemeri, bilezik, gerdanlık ve küpesi olarak tanınır.

15. yüzyılda telkari tekniğinin başladığı sanılan Trabzon’da, altın “hasır örmeli” bilezikleri, gerdanlıkları, kolye, yüzük, küpe ve kemerlerinin ünü ülke sınırları dışına çıkmıştır. Trabzon’un  geleneksel takısı hasır bilezikler dünya modacılarının koleksiyonlarına da girmiştir.

Hasır örmenin yanı sıra telkari ve savat tekniği de geçmişten günümüze kadar kuyumculuk sektöründe büyük beğeni kazanmaktadır. “Telkari” tekniğiyle çeşitli süs eşyaları da üretilmektedir.

Örme gümüş ve altın “tespih püskülleri” de Trabzon kuyumculuğunun özgün örneklerindendir.

Trabzon kuyumculuğunun temelini oluşturan hasır, tamamıyla el emeği ve göz nurudur.

Trabzon hasır örgüsü, iğne yardımıyla 22 ayar altın ya da gümüş tellere ilmek atmak suretiyle yapılır. Hasırın arka yüzündeki ek yerleri birleştirip, “kalem işi” ile süslenerek ve “başlık” adı verilen kilitleri takılır.

Trabzon hasırı tescilli bir üründür. Gümüş-altın hasır takı modellerinin patenti Trabzon Kuyumcular Odası’na aittir. Kaliteyi ve standardı yakalayabilmek için gelecek nesillere bozulmadan aktarılması açısından son derece önemlidir. 22 ayar altın veya gümüş tellerden yapılan hasır bilezikler yumuşak dokuludur. Kalınlığının en incesi beş, en kalını 19 sıra ancak istenirse 32 sıraya kadar çıkabilir. En çok ilgi göreni de 17 sıralısıdır. Kalitesine göre 300-500 yıl dayanır. Şu anda bilinen 100- 150 yıllık hasır bilezikler vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir