Jandarma Çevre Koruma Timi

Jandarma Çevre Koruma Timi

Jandarma Genel Komutanlığı, çevre ve ekolojik dengenin korunmasına ve mümkün olduğu takdirde olumsuz yönde zarar gören çevreyi eski sağlığına kavuşturma konusuna son derece önem vermektedir.

Bu nedenle, sorumluluk sahasındaki su kirliliği, hava kirliliği, katı atık kirliliği ve kaynakları hakkında araştırma yapmak ve araştırma sonucunu rapor halinde, ilgili kurum ve kuruluşlara göndererek gerekli işlemlerin yapılmasını sağlamak amacıyla, İl Jandarma Komutanlıkları Asayiş Şube Müdürlükleri bünyesinde görev yapmak üzere Doğal Hayatı Koruma Takımları ile Çevre Koruma Timlerini kurmuştur.

Çevre koruma faaliyetleri açısından önem arz eden 38 ilde toplam (44) Çevre Koruma Timi teşkil edilmiştir.

Ayrıca, Balıkesir-Manyas Gölü, Konya-Tuz Gölü, Samsun-Kızılırmak Havzası, İstanbul-Sarıgazi, Antalya-Manavgat, Bursa ve Mersin’de aşırı kirlenmenin biran önce önüne geçilmesi amacıyla buralarda da Jandarma Doğal Hayatı Koruma Takımı kurulmuştur.

Çevre Koruma Timlerinde; Tim Komutanı, Tim Uzmanı ve Çevre Uzmanı olmak üzere 3 personel görev yapmaktadır.

Timlerde görevli personelin seçimine büyük önem verilmektedir. Personelin, çevre konusunda bilinçli, daha önce aldığı tüm görevlerde başarılı ve çevrenin korunması görevinin sorumluluğunu taşıyabilecek kapasitede olmasına özen gösterilmektedir.

Çevre Koruma Tim Komutanının rütbesi Jandarma Başçavuştur. Asgari 3 yıl aynı görevde kalabilecek, daha önce Jandarma İç Güvenlik Birliklerinde Karakol Komutanı olarak görev yapmış ve 4 yıllık fakülte mezunu personel arasından seçilmektedir.

Çevre Koruma Tim Uzmanının rütbesi ise Uzman Jandarma Çavuştur. Asgari 3 yıl aynı görevde kalabilecek, daha önce Jandarma İç Güvenlik Birliklerinde görev yapmış, çevre ve doğaya özel ilgi duyan ve emsalleri arasında temayüz etmiş personel arasından seçilmektedir.

Çevre Koruma Uzmanları ise üniversitelerin 4 yıllık Kimya, Biyoloji ya da Çevre Mühendisliği Fakültelerinden mezun olan ve Devlet Memurluğu Sınavında başarılı olmuş şahıslar arasından seçilerek alınmaktadır.

Çevre Koruma Timlerinde görevlendirilecek personel, öncelikle, Jandarma Okullar Komutanlığında çevre konusunda nazari ve uygulamalı temel eğitimden geçirilmektedir.

Çevre Koruma Tim personeli, aldığı bu eğitimlere ilave olarak diğer resmi ve özel kurum ve kuruluşlarca düzenlenen seminer, konferans, toplantı gibi faaliyetlere de iştirak ettirilerek çevre konusundaki bilgi ve deneyimlerini arttırılmaları sağlanmaktadır.

Jandarma Çevre Koruma Timleri, kendi türünde en gelişmiş son derece modern araç, teknik cihaz ve malzemelerle donatılmıştır.

Bir cevap yazın