Kabak Kemane Hakkında Bilgi

Kabak Kemane Hakkında Bilgi

Türk halk müziğinin telli yaylı ve deri kapaklı çalgısıdır. Özellikle “teke yöresi” olarak bilinen Burdur, Antalya, Muğla, Isparta yöresi ile özdeşleşmiş yaylı çalgılarımızdan birisidir. Tekne su kabağından yapılır. Eskiden tavşan zarı tercih edilirken günümüzde yürek zarı ile kaplanmaktadır. Çalgının boyu 60-70 cm arasındadır.

Kabak kemanenin sesi dinleyenler tarafından içli ve duygusal bulunur. Yapımında kullanılan yürek zarından dolayı sesinin yürekten geldiği söylenmektedir.

Teke yöresinin değişmez sipsi, cura ve kabak kemane, insanı mest eden sesleriyle ayrılmaz bir bütündür.

Kabak kemanenin ses teknesi su kabağından yapılmaktadır. Kabaklar kurutulmaya bırakılır. Kuruyunca sapları kesilir. Saplar kesildikten sonra hala sağlamlarsa kemane yapılmaya uygundur. İçleri temizlenir ve alttan delinir. Daha sonra büyükbaş hayvanlardan alınan kalp zarı düzgün hale getirilen kemanenin üstüne yapıştırılır. Kabak kemanenin sapı ağaçtan, kulakları da sapı gibi ahşap ya da metal malzeme kullanılarak yapılır. En son bütün bölümler cilalanarak birleştirilir. Kemanenin çalınabilmesi için kullanılan yay ise at kuyruğundan yapılmaktadır. Günümüzde yeterince at yetiştirilmediğinden misina da kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir