Kağıt Nasıl Yapılır?

Kağıt Nasıl Yapılır?

İlk kağıdı M.S. 105 yılında Tsai Lun adında bir saray memuru icat etmiştir. Bu icadı Çinliler uzun bir süre saklamışlardır. Tsai Lun dut ağacı kabuğu, kenevir ve kumaş parçavralarını suyla karıştırarak ezip lapa haline getirerek ilk kağıt hamurunu oluşturmuştur. Daha sonra ezilmiş bu karışımı presleyerek suyunu çıkarmış ve bu ince tabakayı kuruması için güneşin altında ipe asmıştır. Böylece ilk kağıt ortaya çıkmıştır.

Aslında insanlar MÖ 3500 yıllarında bile üzerine yazı yazılabilecek çeşitli şeyler kullanıyorlardı. Ancak kağıdın icadı sonraki devirlerde Çinlileri dünyanın en gelişimiş kültürünün sahibi yaptı. Kağıt yapma yöntemi Orta Asya’ya 751, Bağdat’a 793 yılında gelmiş olmasına karşın, Avrupa’ya ilk kağıt ancak 1151 yılında İspanya’da üretilebilmiştir.

Ancak kağıda olan ihtiyacın artması bir süre sonra hammadde sorununu ortaya getirmiştir. Bu sorunun çözümü ilk olarak 18. yüzyıl başlarında yaşayan Rene-Antonie Ferchault de Reaumur adlı Fransız bilim adamının ilham kaynağı ise ağaçların arasında rastladığı bir arı kovanı olmuştur. Kovan kağıttan yapılmıştır ancak arılar bu kağıdı kimyasal madde, ateş, karıştırma tankları ya da paçavraya gereksinim duymadan yapmışlardır. Bir süre sonra arıların kovanlarını çürümüş kütükleri ağızlarına alıp mide sıvılarıyla karıştırarak elde ettikleri bir karışımdan yaptıklarını görmüştür. Buradan yola çıkarak arıların sindirim sistemini araştıran Reaumur kağıt üzerine yaptığı bu buluşu 1719 yılında Faransız Kraliyet Akademisi’ne sunmuştur.

Bir cevap yazın