Kar Neden Beyazdır?

Kar Neden Beyazdır?

Renklilik hayatı güzelleştiren önemli bir özelliktir. Güllerin kırmızı, denizin mavi, muzun sarı ya da çimenlerin yeşil görünmesi insana büyük zevk verir. Bu renk cümbüşünün içinde beyazlığın da ayrı bir yeri vardır.

Dünyanın en önemli güzelliklerinden olan renklerin oluşması maddenin ışığı yutma özelliğinden kaynaklanır. Gül kırmızıdır, çünkü yüzeyi ışıktaki renklerin çoğunu yutar ve sadece kırmızı ışık gözümüze yansır. Karın beyaz olmasının altında yatan sebep de budur. Kar kristalleri üzerlerine gelen güneş ışığını etrafa saçarlar. Işığın içindeki renkler bir diğerine nazaran daha fazla yutulmaz ya da saçılmaz. Yani kar kristallerinin üzerine gelen tüm renkler eşit derecede geri yansıtılır, böylece karın rengi beyaz görülür.

Kar tanelerinin birbirinden farklı olmasının sebebi ise aynı anda su ve buz yüzeylerinden olan buharlaşma ve yoğuşmadır. Buharlaşma kar kristalinin üzerinden binlerce su molekülünün havaya uçmasına neden olur, yoğuşma ise kar kristalinin üzerine binlerce su molekülünün gelip yapışmasına. İşte tüm bu yoğun hareketlilik her bir kristalin birbirinden farklı görünmesine sebep olur. Ama yine de dünya üzerindeki hiçbir kar tanesinin bir diğerine benzemiyor oluşu bu açıklamanın yetersiz kaldığı büyük bir mucizedir.

Bir cevap yazın