Kediler Neden Hep Dört Ayak Üzerine Düşerler?

Kediler Neden Hep Dört Ayak Üzerine Düşerler?

Kediler, yüksek yer üzerinden genellikle hep dört ayakları üzerine düşerler. Bunun sebebi aslında çok net verilememiştir. Çünkü bilime göre düşen bir cisme dışarıdan kuvvet uygulamak ve bir açı vermek mümkün değildir. Ancak kediler düşüş esnasında dışarıdan hiçbir kuvvet uygulanmadan tamamen kendi kontrolleriyle vücutlarını tam ters yöne çevirebilirler.

Hemen bu noktada şöyle bir soru akla gelebilir: O halde tramplenden atlayan sporcular nasıl olup da havadayken takla atabiliyolar ya da dönme hareketleri yapabiliyorlar? Sporcuların yaptığı bu hareketler tramplenden güç alarak başlatılır. Dolayısıyla burada dışarıdan uygulanan bir güç vardır. Kediler ise önce sırt üstü düşerken bacaklarını kendilerine çeker, kuyruklarını bacaklarının arasına sıkıştırır ve sonra belirli noktada havada ani bir manevrayla önce başlarını sonra gövdelerini yere doğru döndürürler. Bu dönüşten sonra bacaklarını ve kuyruklarını açar böylece paraşüt etkisi yaparak hızlarını frenler ve yere yumuşak bir şekilde inerler.

Burada ilginç olan bir diğer nokta da, 100 metre yüksekliğinde bir binaya nazaran 32 katlı bir binadan düşen kedinin yaralanma riskinin daha fazla olduğudur. Bunun sebebi havadan yere düşen cisimlerin belirli bir noktada hızının sabitlenmesi ve limit hıza ulaşmasıdır. Yüksek yerden düşen bir kedi de saatte 100 kilometre hıza erişince hızı sabitlenir ve rahatlayıp vücudunu paraşüt gibi kullanarak yaralanmaktan kurtulur.

Bir cevap yazın