Kemençe Hakkında Bilgi

Kemençe Hakkında Bilgi

Türklerin sazla birlikte Orta Asya’dan getirdiği, kemana benzer yayla çalınan üç telli bir çalgı aletidir. Ülkemiz dışında da kullanılmakta olan kemençenin değişik yerlerde farklı üretim biçimleri mevcuttur. Karadeniz’de Giresun’dan Sarp’a kadar çeşitli stildeki oyunlarla birlikte ritimleri değişiklikler gösterir.

Yaylı bir halk sazı olan kemençe yurdumuzda özellikle Karadeniz bölgesinde yaygın olduğu için Karadeniz Kemençesi olarak da bilinmektedir.

Kemençe dize dayanarak ve yay ile çalınır. Keman yayı ile de çalmak mümkündür; fakat aslında keman yayının yarısı büyüklüğünde özel kemençe yayı ile çalınır. Çalarken kemanda olduğu gibi sol el perdeler üzerindedir, sağ elle yay tutulur. Sazın özelliği, tellerine parmakla değil, kıvrılan parmakların yalnız tırnakları ile basılmasıdır. Kemanınkinden ayrı ve insana heyecan veren bir sesi vardır; bu özelliği bakımından Türk musikisine mahsus sazların en güzeli ve en değerli-sidir diyebiliriz. Fakat keman kadar gelişmiş değildir. Çünkü ancak üç teli vardır. H. S. Arel tarafından dört telli olması ve bu tellerin aynen kemanda olduğu gibi düzenlenmesi düşünülmüştür. Bu düşünce bugün bazı sazendeler tarafından tatbik ediliyor. H. S. Arel, soprano, alto, tenor, bas ve kontrbas olmak üzere bir kemençe beşlemesi de yapmıştır. 1933’te bu beş kemençenin imali mümkün olmuştur. Bu beşleme, keman ailesinden bir saz daha zengindir.

Bir cevap yazın