Kepenek Hakkında Bilgi

Kepenek Hakkında Bilgi

Kepenek; çobanların omuzlarına aldıkları, dikişsiz, kolsuz keçeden üstlüğe verilen addır. Genellikle çobanların ve yük taşıyan katırcıların; soğuktan, yağmurdan ve kardan korunmak için kullanılan bütün vücudu kaplayan bir üstlük diyebiliriz.Çoğunlukla koyun kuzu derisinden yapılır. Biri sırtta, ikisi önde olmak üzere üç parçadan yapılır. İkisi yanlarda, ikisi de önde olmak üzere dört dikiş vardır. Bazı yörelerde omuz üstüne tutturulmuş başlığı olan kepeneklere de rastlanır.

Kepenek ayakların üstüne kadar iner. Önünde düğme yoktur. Sağında ve solunda bulunan ipler düğümlenerek önü kapatılır. Dışında ya da içinde çobanın kavalını koyacağı bir kese ya da cep bulunur. Kullanılmadığı zaman, omuz başlarındaki küçük halkalarla duvara asılarak korunur.

Özellikle Yörük kültüründe simge haline gelen çoban kepeneklerini, Teke Yöresi kentleri Burdur, Mersin, Konya, Karaman, Isparta ve Muğla gibi illerimizde görmek mümkündür.

Kepenek, günümüzde eski önemini yitirmiş olsa da hala varlığını sürdürme uğraşındadır. Diğer el sanatlarıyla uğraşan ustalar gibi, kepenek ustaları da giderek azalmaktadır. Artık kepenekleri yöresel ve kültürel fuarlarda daha çok görmekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir