Kibrya Antik Kenti

Kibrya Antik Kenti

Burdur’un Gölhisar ilçesi sınırlarında bulunan Kibrya Antik Kenti, hızlı atların ve gladyatörlerin şehri olarak bilinen ülkemizin en önemli antik kentlerinden biri olarak gösterilmektedir.


Burdur’a bağlı Gölhisar İlçesi’nin hemen kuzeybatı kenarındaki tepelerde konumlanan Kibyra antik kenti, antik dönemde Likya, Karya, Pisidya ve Frigya kültür bölgelerinin kesişme noktasında; kuzeyi güneye ve doğuyu batıya bağlayan ticaret yollarının tam merkezinde konumlanır. Bugün de Gölhisar, Antalya – Denizli / Burdur – Fethiye kara yollarının birleştiği bir kavşak noktasıdır. Bu konumuyla Kibyra antik kenti, Burdur’a 120 km.; Denizli’ye 105 km.; Antalya’ya 135 km. ve Fethiye’ye 110 km. mesafe uzaklıktadır.

Kentin bugün görülebilen tüm mimari kalıntıları Roma Dönemi’ne aittir. İ.S. 23 yılında meydana gelen büyük bir deprem sonucunda yerle bir olan kente; o zamanki Roma İmparatoru Tiberius 5 yıl için vergi affı getirmiş, ayrıca para yardımında da bulunmuştur. Böylelikle kent yeniden inşa edilebilmiş ve Kibyralılar imparatora olan minnettarlıklarını kentlerinin adını “Caesarea Kibyra = İmparatorun Kibyrası” olarak değiştirerek göstermişlerdir. Bugün de Gölhisar ve çevresi I. Derece deprem bölgesidir.

Köklü Bir Medeniyet

Ö. 300’lü yıllarda Milaslı göçmenler tarafından şimdiki bulunduğu bölgede kurulduğu düşünülen Kibyra antik kenti, dünyanın en önemli antik kentleri arasında gösteriliyor. Köklü bir devlet geleneğini ve kadim bir kültürün izlerini günümüze kadar taşıyan Kibyra antik kentinin aynı zamanda birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı da belirtiliyor. Hatta Gölhisar gölünün kenarında “Uylupınar” ismi verilen bölgede yer alan erken Kibyra’nın tarihinin çok daha eskilere dayandığı düşünüldüğünde antik kentin uygarlık tarihindeki yeri çok daha iyi anlaşılabilmektedir.

25 Kentin Yargı Merkezi

Oldukça stratejik bir bölgede bulunan Kibyra antik kenti aynı zamanda bölgenin yargı merkezi misyonunu da üstlenmiş. Roma imparatorluğu devrinde bölgedeki 25 kentin yargılama merkezi konumunda bulunan Kibyra’da, odeon binası aynı zamanda bölge mahkemesi olarak da işlev görmüş. Romanın bölgeye atadığı vali, idari merkez Efes’te bulunurken mahkeme başkanı Kibyra kentinde bulunuyormuş.

At Yetiştiriciliği, Demir İşçiliği ve Askeri Gücüyle Ünlü

Kibyra antik kenti, antik çağda at yetiştiriciliği alanında o kadar nam salmış ki hızlı koşan atların şehri olarak anılagelmiş. Aynı zamanda Kibyra’da demir işçiliği de bir meslek olmaktan öteye geçerek sanatsal bir boyuta ulaşmış. Ünlü coğrafyacı Strabon’unda naklettiği bilgilere göre Kibyra önemli bir askeri güce sahipmiş. Öyle ki bölgede üç diğer antik kentle birlikte kurduğu ittifaka 30.000 civarında piyade ile 2.000 kadar atlı asker gönderebiliyormuş.

Görkemli Stadyum, Gladyatörler Şehri

Antik şehre girerken sol tarafta bulunan stadyum, U formundaki yaklaşık 200 metreye varan pist uzunluğu yaklaşık 12.000 kişilik kapasiteyle Anadolu’nun en ihtişamlı beş stadyumundan birisi olarak kabul ediliyor. Roma imparatorluğu döneminden önce çeşitli sportif faaliyetler amacıyla tercih edilen stadyum daha sonra gladyatörlerin dövüşlerinin sergilenmesi için de kullanılmış.

Yapılan arkeolojik çalışmalar neticesinde M.Ö 1 inci yüzyıldan itibaren stadyumunda gladyatör dövüşlerinin yapıldığı bilinmektedir.Kazı çalışmaları sonrasında ortaya çıkarılan frizlerde çok sayıda gladyatör frizleri bulunmuştur. Kentin nekropol bölgesinden stadyuma doğru gidilen anıtsal yol istikametinde çok sayıda gladyatör mezarının olduğu bilinmektedir. “

Dünyanın En Büyük Odeon’u

Antik çağlarda müzik ve konserlerin düzenlendiği salonu ifade eden Odeon’un dünyada bilinen ölçüleriyle en büyük Odeon binası olduğunu biliyor muydunuz ? Kibyra’nın odeon binası yaklaşık 3500 kişilik kapasitesiyle dünya çapında ün sahibi bir amfi tiyatro. Aynı zamanda kent meclislerin de toplanma yeri olan Odeonlar Kibyra’da bir ilk olarak aynı zamanda kışlık tiyatro ve uluslararası mahkemelerinin yapıldığı bir bina olarak da kullanılmış.

Dünyadaki İlk Medusa

Kibyra’nın ilkleri bununla kalmıyor. Odeon binasının orkestra salonunun zeminlerinde opus sectile yöntemiyle renkli mermer döşenerek inşa edilen medusa figürlü mozaik de dünyada zemine döşenmiş ilk medusa figürü olarak kabul ediliyor.

Baş Döndüren Bir Tiyatro

Kibyra kentinin tiyatrosunun en önemli özelliklerinden birisi oturma kısımlarının oldukça dik bir konumda yerleştirilmiş olması. Özellikle tiyatronun en yüksek bölümünden sahne kısmına bakıldığında keskin bir yükseklik dikkat çekmektedir. Tiyatronun hemen bitişiğinde sonradan kiliseye çevrildiği anlaşılan tapınak kalıntıları da görülebilmektedir.

Anadolu’nun En Büyük Hamamlarından Birisi

Kibyra’nın hamamı da sahip olduğu özellikleriyle oldukça ünlü. En az bin 800 yıllık bir geçmişi olduğu düşünülen hamam Roma döneminde inşa edilmiş. 2 bin 600 metrekaresi ana yapıyı oluşturan hamamın toplam büyüklüğü ise yaklaşık 5 bin 400 metrekare. Hamam, kentteki stadyum ve odeondan sonra en büyük üçüncü yapı olarak gösteriliyor. Hamamın en önemli özelliği ise kapladığı alan bakımından Anadolu’nun en büyük hamamlarından biri olması. Hamamda ısıtma sistemi alttan mermerlerin ısıtılması şeklinde tasarlanmış.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir