Kirkitli Dokuma

Kirkitli Dokuma

Çözgü ipliklerinin arasından geçirilen atkı ipliklerini, desen ipliklerini veya düğümleri sıkıştırmak amacıyla kemikten, demirden veya tahtadan yapılmış “kirkit” adı verilen aletin kullanımıyla yapılan dokumalara kirkitli dokumalar denir.

Kirkitli dokumalar; “düz kirkitli” ve “havlı kirkitli” dokuma olarak iki gruba ayrılırlar. Düz kirkitli dokumalar “kilim”, “cicim” “zili” ve “sumak” dokumalardır. Görünüşleri ve dokuma teknikleri açısından farklılık gösterirler. Havlı kirkitli dokumalar ise “halı” dokumalardır.

Kirkitli dokumalar daha çok geleneksel yaşamın devam ettiği, dokuyucunun genelde kendi ihtiyacı için ürettiği dokuma türleridir. Kirkitli dokumalar bugüne kadar Türkiye’nin birçok ilinde bölgesel özelliklerine göre dokunmuş ve halen de dokunmaya devam etmektedirler. Desen özellikleri ve dokuma teknikleri bakımından çeşitlilik gösteren kirkitli dokumalar; dokundukları yerlere göre de isimler almıştır. Gaziantep, Siirt, Silifke, Kırşehir, Karaman, Sivas, Emirdağ, Eşme kilim ve dokumaları ilk akla gelen dokumalardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir