Közlenmiş Mısır

Közlenmiş Mısır

Mısır, ülkemizde tahıllar içinde arpa ve buğdaydan sonra en fazla yetiştirilen bitkidir. Yetiştirilen mısırların bir kısmı hayvan beslenmesinde bir kısmı da insan ihtiyacı olarak kullanılır. Ülkemizin hemen her yerinde mısır yetiştirilmekle birlikte en fazla üretim Marmara ve Akdeniz Bölgesindedir.

En eski mısır koçanlarının arkeolojik kazılarla Meksika’da bulunduğunu, Aztek ve Mayaların mısırın bir çok çeşidini yetiştirdiğini, Amerika Kıtasındaki mısırın Christof Colombus’un yaptığı yolculuklar sonucu İspanya’ya getirildiğini, İspanya’dan Avrupa ülkelerine yayıldığını, Dünya mısır üretiminin 800 milyon tonunun Amerika Birleşik Devletlerinde yapıldığı gibi gereksiz ansiklopedik bilgileri anlatmayacağız.  Bugün közün içine pişmesi için yavaşça bıraktığımız, yerken elimizi yüzümüzü kararttığımız, yedikten sonra iki litre su içme isteği doğuran “Közlenmiş Mısır” tarifini anlatacağız.

Mısırı düdüklüde pişirerek, patlatarak ya da közlenmiş olarak tüketebilirsiniz. Hepsi ayrı bir lezzet olmasına karşın biz tercihimizi közlenmiş mısırdan yana kullanıyoruz. Doğal ateşe attığınız mısırları çevire çevire pişirip yemek apayrı bir lezzet…

Herkes mısır közle ama incelikleri bilinerek yapılan mısır hepsinden daha leziz olacaktır.

Mısır Nasıl Közlenir?

Közlenmiş taze mısırın önce kokusu, ardından damağa bıraktığı tat ve yanık aromasının tarifi olamaz. Bütün bu güzellikleri bir anda yaşamak için mısırı közlemek gerekir. Teze mısır mangal közünde veya odun közünde közlenir. Bu közlerin dışında yapılacak mısır közleme işlemi başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Mısır közlenmesi için doğrudan alevi sevmez, yüksek ısılı içten içe yanan alevsiz közü sever. Mangal üzerinde mısır közlemek gayet kolaydır. Çünkü mangal kömürü tutuşturulduktan sonra alevsiz yanar ve mısır közlemek için idealdir.

Odun ateşini yakıp tamamen köz olduktan sonra, közü dağılıp üzerinde mısır közlemek için uygundur. Buraya kadar anlatılanlar dışında, taze mısır apartman yaşamı koşullarında közlenemez. Mısırı; elektrikli ızgarada, teflon tavada, ocak üzerinde, ocak üzeri metal ızgarada ve közmatik üzerinde közleyenler sadece mısır közlediklerini zannederler. Doğal ortamında, doğal ateşte közlenen mısırın tadını hiç birisinin vermeyeceğini, bu tür icatların kent kültürüne adapte edilmeye çalışılan yaratıcı çözümler olduklarını düşünmekteyiz.

Mısır Közlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Mısır tazeliğini kaybedip iyice kuruduktan sonra közlenmez. Tarladan yeni koparılan yada taze olduğu bilinen mısırı közlemeniz gerekmektedir.
  • Mısır közlerken dikkat etmeniz gereken diğer bir konu ise belli aralıklarla mısırın çevrilmesidir. Yoksa mısırlarınız kuruyacak ve yenilemez hale gelecektir.
  • Yanınızda mutlaka sabun ve diş ipi bulundurunuz. Zira közlenmiş mısır yerken ister istemez eliniz yüzünüz kara olacaktır. Aynı şekilde dişinize yapışana mısırlar görüntü kirliliği yaratacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir