Liseye Geçiş Sistemi Değişiyor

Liseye Geçiş Sistemi Değişiyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sürekli tartışılan liseye geçiş sisteminin değişeceğini belirtti. Liseye yerleştirme sistemiyle ilgili çalışma yaptıklarını vurgulayarak, yeni sistemi iki ay içerisinde açıklayacaklarını söyledi.

İki Ay İçerisinde Açıklayacağız

Bakan Ziya Selçuk, “Liseye geçişle ilgili göreve geldiğimde kılavuz haziran ayında yayınlamıştı. Bir kelimesi değişse bile hukuken sınav iptal ediliyor. İlk yerleştirme sonucunda 90 bin öğrenci açıkta kaldı. Cumartesi günü hala yerleşemeyen 3 bini aşkın öğrencinin yerleşmesi için bir genelge yayınladık. Yeni yerleştirmeyle ilgili getirmek istediğimiz sistemi iki ay içinde açıklayacağız.” dedi.

Yeni Sistemle Herkes Rahat Yerleşecek

Ziya Selçuk, “Bu yerleştirmeyle herkes çok rahat yerleşecek. Bütün okulların coğrafi bilgi sistemindeki (CBS) yerlerini çıkardık. Kaç dersliğin olduğu somut olarak görülebilecek. Sistemin çocuğun ve ailenin lehine dönüştürülmesi mümkün.Öğrencilerin formül ezberlemesi gerekmeyecek. Sınavda formülü soruda vereceğiz. Mesleki eğitime dokunmalıyız. Burası iyileşir ve çocuklar tatmin olursa sınava olan talep de düşer. Sınavın tipini değiştirmeyeceğiz, sadece adını değiştirerek sorunu çözmeye çalışmayacağız. Üç yıllık program sonunda bu konu toplum için net biçimde algılanacak.” diye konuştu.

Bir cevap yazın