Performans Sistemi Derhal Geri Çekilmeli

Performans Sistemi Derhal Geri Çekilmeli

Milli Eğitim Bakanlığı pilot uygulama olarak başlattığı performans değerlendirme sistemini geçici olarak durdurarak, uygulamanın önümüzdeki yıl başlanmasına karar verdi. Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası(Eğitim-İş) uygulamanın tamamen kaldırılmasını talep etti.

Sendika yaptığı yazılı açıklamada Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünün 08.05.2018 tarihinde yayımladığı öğretmen performans değerlendirilmesinin bu yıl yapılmayacağına dair erteleme yazısını hatırlatarak MEB’in performans değerlendirmesini ertelemesinin seçimden dolayı olduğunu vurguladı.

Eğitim-İş Sendikasının yaptığı basın açıklaması;

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen performans değerlendirilmesinin bu yıl yapılmayacağını açıklamıştır.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz onaylı yazıda, üniversite ve sendikalardan istenen görüşlerin analiz edildiği ve analiz çalışmalarının henüz tamamlanmadığı gerekçesiyle 2017-2018 eğitim öğretim yılında yapılması gereken öğretmen performans çalışmasının daha sonra değerlendirileceği belirtilmiştir.

Bu adımın seçim öncesi oy kaybı kaygısıyla atıldığı açıktır. Bakanlığın yapması gereken, siyasi hesaplarla hareket etmek yerine bu sistemin bir daha geri getirilmemek üzere tamamen kaldırıldığını açıklamak olmalıdır.

Daha önce de ifade ettiğimiz üzere öğretmenler hem mesleki hem de eğitim alanında, veliler ise eğitim ve diğer alanlarda yaşanan olumsuzluklara sandıkta gerekli tepkiyi mutlaka vereceklerdir.

Eğitim-İş olarak erken seçim sonrasında, ülkenin geleceği açısından bilimsel, laik, kamusal ve parasız eğitimin önemini kavrayacak, parlamenter sistemi daha etkin ve güçlü kılacak bir iktidarın yönetime gelmesini istiyoruz.

MERKEZ YÖNETİM KURULU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir