Pisa Kulesi Neden Eğridir?

Pisa Kulesi Neden Eğridir?

İtalya’nın en ünlü tarihi yapılarından birisi Pisa Kulesi’dir. Ancak belki de bu kadar ünlenmesinin en önemli sebebi 56 metre yüksekliğindeki kulenin insanın üzerine düşecekmiş hissi veren eğimidir. Pisa Kulesi dünyanın en eğri duran yapılarından biridir. Kule İtalya’nın kuzeyindeki Pisa şehrinin “Dei miracolide” adı verilen Mucizeler Meydanı’nda bulunur. Aslında bu yapı şehir katedralinin çan kulesi olarak 1063-1090 yıllarında yapılmış ancak 1173 yılında katedralden ayrılmasına karar verilmiştir.

Pisa kulesi bitirildiği tarihten itibaren, yani 11.yüzyılda güneye doğru eğrilmeye başlamıştır. Bunun sebebi kulenin temelindeki yumuşamanın çökmeye sebep olmasıdır. Bu çökme kulede o kadar büyük bir eğime neden olmuştur ki, eğer kulenin tepesine çıkıp ucuna ağırlık bağlı uzun bir ip sarkıtırsanız bunun 4.3 metre açığa indiğini görürsünüz. Kulenin bugünkü eğimi 5.5 derecedir. Her geçen yıl bu eğim milimetrenin onda yedisi kadar artmaktadır. Yani Pisa Kulesi her geçen asır 7 cm. daha fazla büyümektedir.

Buna rağmen herhangi bir düzeltme yapılmamakta ve herhangi bir önlem alınmamaktadır. Çünkü fizik kanunlarına göre kulenin ağırlık merkezinin izdüşümünün kendi temel dairesinin içinde kalması kulenin düşmesini engellemektedir. Bu nedenle eğer İtalya’ya gidecek olursanız uzaktan baktığınızda her an düşecekmiş gibi duran bu kulenin aşağılarında dolaşmaktan ya da merdivenlerine tırmanıp tepesine çıkmaktan çekinmeyin. Daha uzun bir süre kulenin sağlam kalacağı anlaşılıyor.

Bir cevap yazın