Sagalassos Antik Kenti

Sagalassos Antik Kenti

Antik Yunan’da Pisidya’nın başkenti Sagalassos, Burdur’un Ağlusun ilçesi sınırlarındadır. Tarihte bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış kent,  en az bin yıllık seramik üretimi ile antik dönemlerdeki en uzun seramik üretimi merkezidir.

Burdur İli, Ağlasun İlçesi sınırlarında, Burdur Antalya karayolunun 14. Km’ sinden ayrılan bir yol ile 20 km sonra Torosların 1500 – 1700 metre yüksekliğinde yer alır.

Doğu Akdeniz’in en önemli kentlerinden olan Sagalassos, antik çağlarda Pisidya coğrafyasının, Roma İmparatorluk Döneminde en önemli şehirlerindendir.

Sagalassos Antik Kenti, antik dönemde Pisidia olarak bilinen bölgede yer almaktadır. Dağlık bir alanın bitişiğinde yer alan kentte ilk yerleşim izleri günümüzden 12.000 yıl öncesine kadar uzanmaktadır. Sagalassos Antik Kenti, orijinal yapı taşlarının neredeyse tamamının bulunabildiği anıtsal yapıları ile son derece iyi korunmuş durumdadır. Diğer yandan, kentin planı, üzerinde kurulmuş olduğu teraslı yapı düşünüldüğünde oldukça çarpıcıdır ve bu yapı ile uyumlu ve etkileyici bir anıtsal merkez yaratılmıştır. Ayrıca, en az bin yıllık seramik üretimi ile Sagalassos, antik dönemlerdeki en uzun seramik üretimi merkezi olarak UNESCO Dünya Miras Listesi’ne önerilmektedir.

Sagalassos Küçük Asya’da günümüze en iyi koruna gelmiş antik kentlerden biri olması nedeniyle 1990 yılından bu yana Belçikalı Prof. Dr. Marc WAELKENS başkanlığında bir ekip tarafından yürütülen arkeolojik proje kapsamında, açığa çıkarılan yapılardan Neon Kütüphanesi, Helenistik Çeşme, Heroon ve Antoninler Çeşmesi’nin restorasyonları yapılmıştır.

Bunların dışında bir çokları kazılarla açığa çıkarılan Aşağı ve Yukarı Agoralar, Roma Hamamı, Apollon Klarios ve Antonian Pius Tapınakları, Sütunlu Cadde, Macellum, Kent Villası ve tiyatro ayakta olan yapılardandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir