Salda Gölü Hakkında Bilgi

Salda Gölü Hakkında Bilgi

Salda Gölü, Burdur’un Yeşilova ilçesinde, ilçe merkezine yaklaşık 4 km Burdur’a yaklaşık 60 km uzaklıkta, mavi ile yeşilin iç içe girdiği, bembeyaz kumsalları ve suyunun temizliği dolayısıyla “Türkiye’nin Maldivleri” olarak adlandırılan hafif tuzlu tektonik bir göldür.

Göller Bölgesi içindedir. Yüzölçümü yaklaşık 44 km2’dir. 185 metreye varan derinliği ile Türkiye’nin en derin gölüdür. Yer yer seyrelmiş karaçam ve meşe ormanlarının kapladığı kireçtaşı ve serpantin yamaçlarla çevrilidir. Kıyısında küçük alüvyal ovalar yer alır. Alan kısmen tuzlu göl ve etrafındaki dar kıyı şeridinden oluşur. Göl çevresinde plajlar bulunmaktadır. Gölün güney kıyılarında küçük, tuzlu sulak alanlar bulunur.

Salda Gölü, Burdur ilinin yaklaşık 60 km. batısında yer alır. Türkiye’nin en derin, en temiz, en berrak özelliklere sahip gölü olarak tanınır. Suyunun temizliği ve turkuaz rengiyle oluşan güzel manzaranın yanı sıra, güneybatı ve güneydoğu kıyılarında yer alan küçük kumsallar alanın turizm amaçlı kullanımına imkan vermektedir. Etrafında az sayıda yerleşim alanı bulunan göl kıyıları yöredeki en önemli turizm merkezi olarak kullanılmaktadır. Göl içindeki suların çekilmesiyle görülmeye başlayan yedi beyaz ada, gölün güzelliğine bir başka güzellik katar. Gölün doğusunda Yeşilova ilçesi, güneybatısında Salda, kuzeybatısında Doğanbaba ve kuzeydoğusunda Kayadibi köyleri yer almaktadır.

Göl suyunun terkibinde magnezyum, soda ve kil bulunması bazı cilt hastalıklarının tedavisinde yararlı sonuçlara sebep olmaktadır. Uzmanların yaptığı araştırmalara göre göl suyu sivilcelere iyi geliyor. Gölün arka kısmında kalan orman örtüsü keklik, tavşan, tilki ve yaban domuzuna, göl ise yaban ördeklerine ev sahipliği yapmaktadır.

Göl yüzülebilir bir göldür. Gölde kamp imkanı bulunmaktadır. Son yıllarda Salda Gölü ulusal kamp alanına dönüştürülmesi planlanmaktadır. Ayrıca göl çevresinde trekking, yamaç paraşütü… gibi etkinlikler yapılabilir.

Gölü gören “Salda Kayak Merkezi” de son yıllarda göl ve çevresinin cazibesini artırmaktadır. Bu sayede göl hem kış hem de yaz turizmi için uygun hale gelmiştir.

SaldaGolu.Com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir