Sedefkarlık Hakkında Bilgi

Sedefkarlık Hakkında Bilgi

Ceviz, abanoz, gül, maun vb. ahşabın üzerine çeşitli formlarda açılan yuvalara aynı biçimde kesilmiş sedefleri yapıştırarak gömme yoluyla yapılan süslemeye “sedef kakma” denir. Sedef kakmacılık işine “sedefkari”, sedef kakma yapan ustaya “sedefkar” denilmektedir. Bağa, fildişi, kemik, çeşitli filetolar ve altın, gümüş gibi kıymetli madenler de sedefkarlıkta kullanılan malzemelerdir.

İlk çağın en eski uygarlıklarında görülmekle birlikte sedefin eşyada süs ögesi olarak uygulanışı çok sonradır. Uzak Doğu ve Güney Asya’da Hint sanatında sedef süslemelere rastlansa da sedefin en yaygın ve en gelişmiş şekliyle Türk-Osmanlı sanatında görüldüğü bilinmektedir.

Osmanlı kültüründe saraylar, köşkler, yalılar, camiler ve mescitlerin hatta birçok konakların kapıları, pencereleri, aynaları komodinleri, dolapları, şifonyerleri, sandık, sehpa, rahle, minber, keman, tambur, saz, silah kabzaları vb. eşyalarını süslemektedir. Sedefçilik ve sedef kakma sanatı günümüzde Adıyaman, Gaziantep ve Kahramanmaraş’ta yapılan ve yaşatılan el sanatı olarak kalmıştır.

Günümüzde sedef ustalarının zarif el ürünlerinin iç ve dış piyasalarda değer görmeye ve para kazanmaya başlaması sedef sanatının canlanmasına sebep olmuştur. Üniversitelerin ve meslek okullarının da bu mesleğe eğilmesi ile sedefçilik yeniden önem kazanmıştır. Sedef sanatı ustalar tarafından tavla ve satranç takımları, çeyiz sandıkları, sandalyeler, fiskos sehpalar, hançer ve silah kabzaları, konsol, telefonluk, kümbetler, çerçeveler, sedefli kutular, bastonlar, rahle ve el aynaları yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir