Suriyelilere Sınavsız Üniversite Hakkı

Suriyelilere Sınavsız Üniversite Hakkı

Ülkelerindeki iç karışıklık ve olaylar nedeniyle Türkiye’ye kaçan Suriyeli sığınmacılara üniversiteye sınavsız gitme şansı tanınacak.

Başkanlık tarafından Suriye vatandaşlarına yönelik hazırlanan eğitim burs programı kapsamında, ülkelerindeki olaylar nedeniyle Türkiye’ye kaçan ve bazı şartları taşıyan Suriyeliye eğitim ve burs imkanı sağlanması amaçlandı. Burs sayesinde Suriyelilere belirlenen üniversitelerde eğitim, devlet yurtlarında barınma ve aylık burs ödemesi imkanı verilecek.

Adayların burs programından yararlanabilmeleri için Suriye vatandaşı olmaları, 1990 ve sonrasındaki yıllarda doğmuş olmaları şartı arandı. Çifte vatandaşlıklarından biri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı olanların da başvuruları kabul edilmedi. Türkiye’de bulunmasında kanuni bir engelinin olmaması gereken adaylardan bursu alabilmeleri için en az yüzde 60 başarı ile lise diplomasına sahip olmaları istendi. Ayrıca adayların Türkçelerinin belli bir seviyede olması ve başkanlık tarafından verilen Türkiye burslarından yararlanmamış olmaları da aranan şartlar arasında yer aldı.

Posta yoluyla yapılan başvuruların kabul edilmediği Başkanlıkta, adayların değerlendirme süreçlerine geçildi. İlgili personelin yoğun mesai harcadığı bu burs programına yönelik 600’e yakın başvuru geldi.

İlginizi Çekebilecek Konular:

1 Yorum

  1. Yazar: liseli genc zb
    Tarih: Kasım 15, 2013
    başımızdakiler haktan hukuktan dinden bahsederler şu yaptıklarına bak ne demek suriyelilere sınavsız üniversite ben gece gündüz demeden çalışayım benim gireceğim kontenjanı onlar doldursunlar bu nasıl adalet. Bu kadarda olmaz bu millet nasıl göz yumsun buna daha akpli olsunlar ben görürüm çocukları tıp hukuk kazanamayınca akp lileri bu nasıl iktidar.nerede eşitlik o zaman beni de alsın devlet üniversitelerine sınavsız.ne demek kendi milletinin insanı saf dışı bırakmak madem onlara sınavsız üniversite hakkı vereceksin madem abdullah gül üniversitesine girme hakkı ver de garibanın hakkına girme ama yok olmaz değil mi abdullah gül üniversitesinin kaynağı,parası nereden gelecek onu mülteciler doldurursa [Reply]

Ne Düşünüyorsunuz?