Televizyonda Görüntü Nasıl Oluşur?

Televizyonda Görüntü Nasıl Oluşur?

Televizyonda görüntünün oluşması için, öncelikle, gösterilecek olan resim kameranın tipine göre analog ya da dijital olarak kodlanır. Daha sonra mikrofondan gelen ses sinyali ile birleştirilir. Daha sonra modülasyon denilen uygulama ile ana resim ve ses sinyali, kayıpların azalması ve parazitlerden daha az etkilenmesi amacıyla yüksek frekanslı başka bir sinyale bindirilir. Artık sinyal vericiden atmosfere yollanmaya hazır hale gelmiştir.

Vericiden uzaya gönderilen sinyal link hatları yardımı ile şehrimize ulaşır. Resim ve ses sinyali ise anten aracılığıyla TV’ye ulaşır. Elektrik sinyali olan resim ve ses sinyali ayrıştırılır, yükseltilir. Bu resim sinyalinde her bir frekans aralığı farklı bir renk bilgisine karşılık gelir.

Çeşitli işlemlerden geçtikten sonra resim sinyali katot tüpüne uygulanır. Bu esnada tüpün etrafında bulunan saptırma bobinleri, elektronların ekranın belli yerlerini bombardırman etmesi için elektron huzmesini o bölgelere doğru yönlendirir. Akabinde elektron huzmesi ekrandaki gerekli resim hücresini belli bir rengi oluşturacak şekilde tarar. Bir resim hücresinde 3 adet renk unsuru vardır. Kırmızı, mavi ve yeşil. Bunlar her seferinde belirli oranlarda birleşerek tek bir rengi oluşturur. Bu renklerin birleşiminden de resim oluşur. İnsan gözü en fazla saniyede 25 değişime duyarlıdır. Bunun üzerindeki değişimleri hareketli görüntü gibi algılar. Ekrandaki görüntü de saniyede 25 ve üzeri kere tazelenerek hareket oluşturulmuş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir