TEOG’da Görülmemiş Başarı

TEOG’da Görülmemiş Başarı

TEOG’da bugüne kadar görülmemiş bir başarı yüzdesi ile karşılaşıldı. Türkiye genelinde 17 bin öğrenci tüm soruları doğru yanıtladı.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi merkezi ortak sınavlarında 81 ilde 17 bin birinci olduğu öğrenildi. Bu öğrenciler 120 sorunun tamamını doğru yanıtladı. Geçen yılki ikinci dönem TEOG’da ise 987 öğrenci tüm testlerdeki 120 soruyu doğru cevaplamıştı. 1 milyonun üzerinde öğrencinin katıldığı ikinci dönem TEOG’daki bu sonucu Eğitim İş Başkanı Mehmet Balık şöyle yorumladı: “Birinci dönem TEOG sınav soruları çok zordu. İkinci TEOG sınavlarında soruları basitleştirerek açıklarını kapatabilmek için böyle bir yol izlediler. PISA ve TEOG’daki başarısızlığa karşı suni bir başarı yaratılmış oldu. Sorular gerçekten seçmek için sorulmuş olsaydı bu kadar birinci çıkmazdı.”

Öte yandan MEB Müsteşarı Yusuf Tekin yöneltilen suni birincilik eleştirilerine, TEOG’un bir merkezi sınav değil bir yerleştirme süreci olduğunu, bu sürecin çocuğun okul notlarından oluştuğunun altını çizdi. Bu kapsamda yapılan sınavların çocukların yazılılarından hiç bir farkı yok. Ders saatinde, kendi sınıfında, işlenilen konulardan normal sınava giriyor çocuklarımız. Bu nedenle herhangi bir yazılıdan ülke genelinde kaç çocuğumuz tam puan alıyorsa burada da benzer sayıda tam puanlar var. Aynı sınıfta birden fazla öğrencinin herhangi bir dersten tam puan alması nasıl tuhaf değilse burada da öyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir