Termos Suyu Nasıl Sıcak Tutar?

Termos Suyu Nasıl Sıcak Tutar?

Termos hayatımızı kolaylaştıran en önemli buluşlardan biridir. Spor yaptığımızda arada durup soğuk bir şey içmek istersek küçük bir termos fazlasıyla işimizi görür. Eğer soğuk bir kış gününde gittiğimiz yere sıcak sütümüzü götürmek istersek, termos bize bu konuda da yardımcı olur. Çünkü termosun ısı kaybını önleyici bir özelliği vardır.

Termosların ısı koruma özelliği vakum sisteminden kaynaklanır. Vakum sistemi için çift yüzey gerekir ki, termoslar da aslında göründükleri gibi tek bir yüzeyden oluşmazlar. İç içe geçmiş iki kaptan yapılırlar. Bu iki katmanın dışı genellikle metal, içi ise cam şişeden yapılır. Ancak ısıyı koruyan bu iki maddenin yan yana gelmesi değildir. Bu iki maddenin arasındaki havanın boşaltılmış, yani vakumlanmış olmasıdır. Vakumun özelliği ise içinde hava molekülü barındırmamasıdır. Havanın olmadığı bir yerde ısı geçirgenliği olmaz. Dolayısıyla hem dışarıdan içeriye hem de içeriden dışarıya ısı geçmez. Eğer termosunuza buz gibi bir ayran koyarsanız, dışarıdaki ısıyı içeriye almayacağı için saatlerce soğukluğunu koruyabilir. Eğer sıcak bir kakao kayarsanız, içerideki sıcaklığı dışarıya vermeyeceği için karlı bir havada bile saatler sonra sıcak kakonuzu içebilirsiniz.

Termosu 1890 yılında Sir James Dewar bir laboratuvar aleti olarak icat etti. Ancak o günden sonra termos günlük hayattaki yerini aldı ve son derece işe yarar bir mutfak aracı oldu.

Bir cevap yazın