Timsahlar Neden Gözyaşı Dökerler?

Timsahlar Neden Gözyaşı Dökerler?

Bir insan hiç üzülmediği halde menfaati gereği üzülmüş gibi görünüyorsa ya da yaptığı bir kötülükten hiç etkilenmediği halde etkilenmiş rolü yapıp ağlıyorsa timsah gözyaşları döktüğü söylenir. Yani timsah gözyaşları üzüntüyü değil, kurnazlığı ve kötülüğü temsil eder.

Bu deyimin de timsahların ikiyüzlülüğü, kurnazlığı ya da zalimliğinden kaynaklandığı düşünülür. Böyle düşünülmesinin sebebi timsahların avını yerken döktükleri gözyaşıdır. Yani vahşilik yaparken kendisine üzüntülü görünümü vermesidir.

Halbuki timsahların gözyaşı dökerken böyle bir niyeti yoktur. Gözyaşı dökerler, ancak sebebi çevrelerini aldatmak ya da sevinçlerini kurnaz bir maskeyle saklamak değildir. Bazen oldukça büyük ve zorlu hayvanları avlamaları gerekir. Bu hayvanları yerken ağızlarını çok açmaları gerekir. İşte gözlerinden akan yaşın ağızdaki bu zorlamadır. Ağız kaslarına yapılan bu basınç gözlerden bir sıvı salgılanmasına neden olur. Dolayısıyla dışardan gözyaşı gibi gözüken bu sıvı aslında sadece yemek yerken oluşan bir reaksiyondan ibarettir. Duygusal değil fizikseldir!

Bir cevap yazın