Ud Hakkında Bilgi

Ud Hakkında Bilgi

Udda ham madde olarak Afrika kökenli ağaçlar ve ülkemizde yetişen abanoz, pelesenk ve ıhlamur ağaçları kullanılır. Mobilya işçiliğinde bobolog cila, dolgu mak vernik kullanılır. Yapıştırıcı olarak boncuk tutkal, Japon yapıştırıcısı kullanılır.

Ud; tekne, kapak, sap, burguluk, kafesler, büyük eşik, küçük eşik, ayna gaga, mızraplık tellerden oluşur. Çalınma şeklinde mızrap kullanılır.

Kapak kısmı, ladin çam (karaçam), kanada çamı, köknar ağaçlarından temin edilir. Gövde kısmı kumu, Afrika kökenli ağaçlar öncelikte olup, meyve ağaçları tercih edilir. Burgular öncelikle Afrika kökenli ağaçlar tercih edilir (abanoz, pelesenk). Yerli sert ağaçlar kullanılır. Saptaki klavye kısmı öncelikle abanoz ve pelesenk ağaçları tercih edilir. Meyve ağaçları kullanılır. Kapak altı balkonları yine ladin ağacı tercih edilir. Ucuz işçilikten pahalı işçiliğe kadar imalat aşamaları vardır. Dünyada örnek alınan standardı 1900’lü yılların başında imal edilen Manöl ustanın ududur. Matematiksel değerlerini Manöl Usta oturtmuştur. Günümüzde profesyonel imalatlarda bu teknik kullanılmaktadır. Ud; perdesiz ve ses genişliği zengin bir enstrüman olması sebebiyle Türk müziğinin yanında dünya müziklerini de rahatlıkla seslendirecek niteliktedir.

Ud yapımı tıpkı diğer enstrümanların imalatı gibi gizemli bir meslek olarak kabul edilmiştir. Eski ustalar bilgilerini kolay kolay unutmazlar, sırlarını ölünceye dek saklarlarmış. Genç ustalar ise eski udların kapaklarını açarak ölçülerini ve kullanılan malzemeleri taklit ederek iyi netice almaya çalışırlarmış. Günümüzdeyse ud imalatı mükemmel bir ses kalitesine ulaşmıştır. Ülkemizde son dönemde yetişmiş başarılı lütyeler, Orta Doğu, Yunanistan ve Amerika gibi ülkelere ihracat yapmaktadırlar, şüphesiz bunda teknik olanakların gelişmesinin etkisi vardır. Artık Türk saz yapımcıları eski kalıpları taklit etmek yerine fizik ve matematiksel kaidelerini kullanarak ses kalitesini tesadüfe bırakmak istememektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir