Uyku Anında Beynimizde Neler Oluyor?

Uyku Anında Beynimizde Neler Oluyor?

Gözleri kapalı bir şekilde uyuyan bir insan rüyayı nasıl görür? Nasıl gerçekmiş gibi hisseder? O sırada beyninde neler oluyor? Bu tip sorular belki de insanlık tarihinin en çok merak edilen en gizemli konularıdır. Uyku sırasında yaşananların hala çözülememiş pek çok sırrı olmakla birlikte bilim adamları uyku haliyle ilgili bazı soruları cevaplayabilmişlerdir. Bunun için “elektroensephalograf” adı verilen ve uyku halindeki insanın başına bağlanarak beyin dalgalarını kaydeden bir aletten faydalanılmıştır.

İnsan uyanık ve hareketsiz ise beyni saniyede 10 salınım yapan alfa dalgaları yayar. Eğer uyanık ve hareketli ise beyni bu sefer iki kat fazla salınıma sahip beta dalgaları yayar. Ancak uyku sırasında beynin işleyişi farklıdır. Uykuda beyin teta ve delta dalgalarını yayar. Bu dalgaların salınımı alfa ve beta dalgalarına göre çok daha azdır. Uykunun derinleşmesi beyin dalgalarının daha da yavaşlamasına sebep olur.

Ancak REM uykusu adı verilen ve hızlı göz hareketleri anlamına gelen bölümde beyin dalgaları uyanık bir insanınki kadar hızlanır. Bu durum gece uyuyan bir insanda 3-5 kez ayrı safhalar halinde görülebilir. İnsanların uyurken göz kapaklarının altından gözlerinin süratli bir şekilde sağa sola gidip gelmesi o kişinin REM uykusunda olduğunu gösterir. REM safhası dışındaki uykularda rüya görülmez. Normal bir uykuda ise rüyanın görüldüğü bu bölüm 5 ile 30 dakika arası sürer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir