Yemeklerden Sonra Neden Hıçkırık Tutar?

Yemeklerden Sonra Neden Hıçkırık Tutar?

Gereğinden hızlı bir şekilde yemek yerseniz aniden başlayan hıçkırıktan kurtulmanız biraz vakit alır. Çünkü dersin ilk dakikalarında, büyük bir ihtimalle, sadece öğretmeninizin ve tutamadığınız hıçkırıklarınızın sesi duyulacaktır.

İnsanları hiç beklemediği anlarda yakalayan hıçkırık aslında mide ve diyaframla bağlantılı bir biyolojik reflekstir. Her nefes aldığımızda akciğerlerimizin içi havayla dolarak şişer. Akciğerlerin genişlemesini sağlayan ise akciğerlerimizin hemen altında bulunan ve karnımızla göğsümüzü ayıran diyafram kasıdır. Nefes aldığımızda bu kas büzüşür ve ciğerlerimizin genişlemesini sağlar.

Eğer yemeğimizi süratli yersek lokmalarla birlikte büyük bir ihtimalle bir miktar hava da yutarız. Sindirim sistemi ise yiyecekle birlikte içine giren bu havayı dışarı atmak için ani bir tepki gösterir. Diyafram süratli bir şekilde büzüşerek çok ani bir nefes almamızı sağlar, bu ani tepkiyle ses tellerinin bulunduğu kısımda bir kapanma olur ve buradan geçen havanın önü kapanır. Bu da hıçkırma sesinin oluşmasına sebep olur. Mideyle diyaframın bu kadar yakın ilişki içinde olmaları iki organdaki sinirlerin birbirlerine çok yakın olmasından kaynaklanır. Hıçkırığın kendiliğinden geçmesi ise genellikle sindirim işleminin tamamlanmasıyla alakalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir