Yıldız Gerçekten Kayar Mı?

Yıldız Gerçekten Kayar Mı?

Bulutsuz bir gecede gökyüzüne bakarken zaman zaman bir ışık hüzmesinin havada çizgi şeklinde bir iz bıraktığını görürüz. Bu genellikle “yıldız kayması” yani bir yıldızın kayarak yer değiştirmesi diye yorumlanır. Halbuki gördüğümüz ışık, kayan bir yıldıza değil, kayan bir göktaşına aittir.

Güneş sisteminin içinde sayısız göktaşı bulunmaktadır. Bunlar güneşin ve güneş etrafındaki gezegenlerin çekim kuvvetleri arasında sürekli yer değiştirirler. Bunların sayısı o kadar fazladır ki, dünyanın çevresinde de sık sık göktaşları gezinir ve dünyanın çekim alanına girenler atmosfere düşerler. Ancak atmosferde ilerlerken sürtünmeden dolayı ısınır, yanar ve arkalarında parlak bir iz bırakırlar. Yanarak süzülen göktaşları en sonunda ışığın en parlak hale geldiği noktada parçalanarak yok olurlar. İşte yıldız kayması denen olay aslında gök taşlarının bu yok olma sürecini göstermektedir.

“Yıldız kayması” olarak kabul edilen bu olayın çok sık görülmesi ise son derece normaldir. Çünkü her yıl atmosfere ortalama 200 bin gök taşı düşmektedir. Bu taşların toplamı neredeyse 15 bin tonu bulmaktadır. bu taşların atmosferde yok olanlarına meteor ve yere düşenlerine meteroit denir. Dünyanın büyük bir çoğunluğu okyanuslarla kaplı olduğundan düşen taşların büyük kısmı buraya düşmekte ve insanlar bu tehlikeden korunmaktadır. Ülkemizde rastlanan en büyük gök taşı 25 kilogram ağırlığındadır ve Domaniç yaylasına düşmüştür. Ancak dünyaya düşen en büyük gök taşı 80 tondur ve Afrika’ya düşmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir