Zeka Oyunları Dersi

ZEKÂ OYUNLARI DERSİ

Tunahan COŞKUNMüfredatı, Materyalleri…

444 bu sayı(numara) sanırım hepimize çok tanıdık geliyor, bütün bankalar önemli şirketler, mağazalar zinciri bu sayıyı aktif olarak kullanıyorlar. Son bir düzenlemeyle bu meşhur sayıdaki rakamların arasına İngilizce ‘’plus’’, Türkçe ‘’artı’’ sembol olarak ta ‘’+’’ bu işaret eklenerek 444 kullanan meşhurlar kervanına, Milli Eğitim Bakanlığımız da katıldı. Vatana millete hayırlı olsun!

4+4+4 Sistemi” ile birçok kişinin ne olacağını, nasıl olacağını, kimlerin bu dersi yapacağını, dersin müfredatını, kullanılacak materyallerin içeriğini bilmediği bir seçmeli ders ismi konuşulmaya başlandı müfredata eklenecek dersler arasında “Zekâ Oyunları Dersi“. Dersin ismini duyduğumda Üstün Zekâlılar Öğretmeni  ve Tüm Üstün Zekâlılar Derneği (TÜZDER) Genel Sekreteri olarak, Dikkat Ve Zekâ becerileri kitaplarının yazarı olarak, Türkiye de ilk olarak Boğazhisar Eğitim Kurumlarında açılan ‘’Zekâ Atölyesinde’’ Sıradışı düşünme, Düşünme Eğitim, Zekâ-Akıl Oyunları derslerini yapan biri olarak, dünyada seçkin üniversitelerden ödül almış, her biri lisanslı, çocuklar üzerinde kazanımı net bir şekilde görülmüş akıl oyunları geliştiricileri olan Thinkfun, Gigamic ve Foxmind gibi firmalar tarafından Zekâ-Akıl Oyunları Eğitimi Eğitmenliği konusunda TÜZDER kanalıyla ilk defa yetkilendirilen biri olarak en çok sevinenlerden birisi ben oldum tabi ki. Ancak ZEKÂ OYUNLARI dersinin beşinci sınıflardan itibaren uygulamaya konulacağını gördüğüm zaman biraz şaşırdım doğrusu, neden mi?

Anadolu uygarlığı hiçbir zaman çocuğunu oyunsuz bırakmamıştır, yapılan arkeolojik kazılarda Anadolu’nun her köşesinde çocuklara ait oyunlara rastlanılmıştır. Dini kültür içinde ise en büyük öğretici olan Peygamber Efendimiz ‘’çocuğu olan onunla çocuklaşsın’’ diyerek oyun ve oyunun önemi üzerinde durmuştur. Hatta; “çocuklarınızın oyunlarına katılın çünkü o oyunlara melekler iştirak eder” diyerek bizleri teşvik eden manevi bir birikimin temelleri üzerindeyiz. Selçukluda “Gulamhaneler“de, Osmanlıda dünyanın ilk dahiler okulu olan “Enderun Mektepleri“nde çocuk oyunları üzerinde ciddi kafalar yorulmuş ve oyunları bedensel, zihinsel, sosyal gibi kategorilere ayırarak uygulamaya koymuşlardır. Ancak gelinen son nokta itibariyle Sunay Akın’ın oyuncak müzesi hariç ülkesinde çocuğuna oyun ve oyuncak konusunda en soğuk yaklaşan bir millet nasıl olmuşuz? Sadece Almanya da elliye yakın çocuk müzesi var. Kaldı ki biz dünyada çocuklarına bayram hediye eden tek millet olmuşken bu noktaya nasıl geldik acaba?

“Oynamasını bilmeyen bir çocuk,(bu küçük ihtiyar) hiçbir zaman düşünmesini öğrenmeyecek olan bir büyüktür.” der Jean Chateau. Gerçekten de böyle değil mi? Ne zaman oyun oynamaya kalksak mutlaka bir arkadaş çevresiyle etkileşime girmeli, belli kurallara uymalı , sıra beklemeyi öğrenmeli, yeri geldiğinde oyundan dışarı çıkmalı, kendini ifade etmeyi öğrenmeli, zihinsel becerilerini geliştirmeyi öğrenmeli,vücudumuzu kullanmalı ve tüm becerilerimizi etkin hale getirmeliyiz.

Piaget Oyunu; bir uyum olarak ifade ederken,

Montaigne Oyunu; çocukların en gerçek uğraşıları olarak tanımlamıştır.

Montessori ise Oyunu; çocuğun işi olarak nitelendirmiştir.

Grass’a göre oyun bir pratiktir. 1903’te Froebel “İnsanların Eğitimi” adlı kitabında oyunun doğasında belirgin bilinçli veya bilinçsiz amaç olduğunu belirtmiştir. “Çocukluğun en üst gelişimi oyundur. Çünkü bu çocuğun ruhunda neler olduğunu tek başına serbestçe ifadesidir… Çocukların oyunu sadece bir spor değildir, birçok anlamlarla doludur.” (Froebel–1903 sayfa, 22) Çocuklar oyun yoluyla hayatı deneyimleme fırsatı yakalarlar,farklı oyunlarla sahip oldukları becerileri ortaya çıkarırlar. Çocuklar sorunları bir yetişkin gibi ifade edemeyebilir ancak oyun ile ruhsal dışavurum gerçekleşir biz oyun ortamında izlediğimiz çocukları daha yakından tanıma fırsatı yakalarız.

Zeka Oyunları Dersi bu bağlamda çok önemli bir uygulama ancak bu ders okul öncesi ve ilkokul kısmında daha çok fayda sağlayacağı için bu iki kademede de mutlaka uygulanması gerekmektedir. Çünkü 4+4+4 sistemi ile hedeflenen nokta; çocuğu erken tanıma ve yönlendirme. Bu iki temel beceri ise zeka oyunları dersinin faaliyet alanına girmektedir.

Peki Zeka Oyunları Dersi nedir? Kim tarafından verilmelidir? İçeriği ne olmalıdır?

Zeka Oyunları dersinin mevcut kağıt-kalem, ya da oyuncak diye ifade edilen basit materyaller yerine bizzat kazanım temelli olarak geliştirilmiş ve sonuçları bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış zeka oyunları ile yapılması gerekmektedir. Ayrıca bu ders için mümkünse çocukların zihin dünyalarında farklı pencereler aralayacak nitelikte görsel içerikler kullanılarak sıradışı bir sınıf oluşturulmalıdır. Nasıl ki bilgisayar dersi labaratuvarda beden eğitimi spor salonunda yada bahçede yapılıyorsa zeka oyunları dersi de zeka atölyesi tarzında tasarlanacak farklı sınıflarda yapılmalıdır. Bu konuda Türkiye de bir ilk olan Boğazhisar Eğitim Kurumlarının Zeka Atölyesi örnek olarak gösterilerbilir.

Zeka Oyunları dersinin mevcut sistem içinde Üstün Zekalılar Öğretmenliği Bölümü‘nden mezun olanlar ve bu alanda eğitim almış branşlar tarafından verilmesi uygun olacaktır. Ya da dünyaca ünlü zeka oyunları üreticileri tarafından yetkilendirilen TÜZDER’in düzenlemiş olduğu Zeka-Akıl Oyunları Eğitmenliği eğitimini alan eğitimciler tarafından da verilebilir.

Zeka Oyunları dersinin içeriğinde yukarıda belirttiğimiz akıl oyunları olmalı ve kazanım kontrol listeleri hazırlanarak yaş gruplarına göre oyunların önce uygulamalı olarak öğretimi ve daha sonra öğrencilerin kendi aralarında bütün basamakları yaparak geçmeleri şeklinde uygulanmalıdır. Ve mümkünse çocukların ön test ve son testlerle gelişimleri izlenmelidir.

Oynayan çocukların aslında evreni fethe çıktığını ve kişiliğini oluşturmaya çalıştığını anlamak için daha ne kadar bekleyeceğiz. Lütfen kendi ülkelerinin kralı olmak için çıkmış oldukları bu seferde yavrularımıza birazcık destek olalım.

Tunahan COŞKUN
Üstün Zekalılar Eğitim Koordinatörü

 

İlginizi Çekebilecek Konular:

Ne Düşünüyorsunuz?